Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll
Ile kosztuje pompa ciepła?
23.11.2023
Ile kosztuje pompa ciepła?

Zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła oraz czy to inwestycja, która się opłaca? Urządzenia te zdobywają coraz większą popularność jako ekologiczne i ekonomiczne źródła energii w domach. W tym artykule przyjrzymy się kosztom zakupu, instalacji oraz eksploatacji pomp ciepła, aby dowiedzieć się, czy jest to korzystne rozwiązanie dla Twojego domu.

 

 

 

 

Pompy ciepła – rodzaje

 

Pompy ciepła można podzielić na trzy główne typy:

 

  • gruntowe;
  • powietrzne;
  • wodne.

 

Każde z nich posiada unikalne cechy, które uwarunkowane są sposobem pozyskiwania energii. Jeśli chcesz wiedzieć, czy pompa ciepła się opłaca, najpierw musisz dowiedzieć się więcej, na jakich zasadach działa.

 

Pompy ciepła gruntowe

 

Pompy ciepła gruntowe, znane także jako geotermalne lub glebowe, stały się popularne jako ekologiczne i efektywne źródło energii do ogrzewania budynków. Pompy ciepła gruntowe wykorzystują stałą temperaturę ziemi na pewnej głębokości (zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu metrów poniżej powierzchni gruntu) jako źródło ciepła w zimie i jako „zbiornik” ciepła w lecie. Montaż tego rodzaju pomp jest skomplikowany i wymaga wiercenia głębokich otworów w ziemi, co znacząco podnosi koszt całej inwestycji oraz utrudnia prace serwisowe w razie awarii.

 

Pompy ciepła powietrzne

 

Pompy ciepła powietrzne, zdobywają popularność dzięki prostocie instalacji i niższym kosztom początkowym. Co dokładnie kryje się za tym rodzajem technologii? Urządzenia wykorzystują energię zawartą w otaczającym nas powietrzu do ogrzewania wnętrz. W zimie pompa czerpie ciepło z powietrza na zewnątrz i przekazuje je do budynku. Systemy te składają się z dwóch głównych jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej. Pierwsza pobiera ciepło z powietrza, podczas gdy jednostka wewnętrzna przekazuje je do systemu ogrzewania w budynku. Wyróżnić można pompy monoblokowe, które mają wszystkie komponenty w jednej jednostce zewnętrznej. Z kolei wersje split posiadają oddzielne jednostki wewnętrzne i zewnętrzne, które są połączone przewodami.

 

Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

 

Decyzja o zakupie i instalacji pompy ciepła to inwestycja na lata, której efekty można odczuć zarówno w komforcie mieszkania, jak i w portfelu. Ile kosztuje pompa ciepła z montażem? Decydując się na tę inwestycję, należy mieć świadomość, że samo urządzenie to nie wszystko. Procentowo można określić udział w całkowitym koszcie na 48%. Na cenę ostateczną składają się również inne, bardzo ważne elementy takie jak:

 

  • armatura – 24% kosztów,
  • CWU – 9%;
  • bufor – 4%;
  • elektryka;
  • montaż – 14%;

 

Koszt całej inwestycji zależy od wielu kwestii, chociażby od mocy potrzebnego urządzenia czy klasy danej pompy z oferty producenta. Oczywiste jest, że urządzenia klasy premium będą droższe. Warto pamiętać, że profesjonalna instalacja jest kluczem do długotrwałego i efektywnego działania urządzenia, dlatego dobrze zainwestować w doświadczonego i zaufanego instalatora. Koszty mogą różnić się w zależności od regionu, skomplikowania instalacji oraz wymagań konkretnego obiektu. Należy uwzględnić także przygotowanie terenu (w przypadku pomp gruntowych), niezbędne pozwolenia, a także ewentualne prace ziemne czy hydrotechniczne (dla pomp wodnych). 

 

Opłacalność inwestycji

 

Ile kosztuje pompa ciepła do ogrzewania domu w stosunku do alternatywnych systemów ogrzewania? Instalacje te wypadają korzystnie w długoterminowej perspektywie. W połączeniu z fotowoltaiką mogą przynieść jeszcze większe oszczędności, jednak to, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca, zależy od indywidualnych warunków i potrzeb użytkownika. Dzięki rządowemu wsparciu można znacząco obniżyć koszty inwestycji. Program Mój Prąd 5.0 oferuje dofinansowanie pompy ciepła w wysokości 19 400 zł, bez konieczności udokumentowania wysokości dochodów. Innym rozwiązaniem jest program Czyste Powietrze, gdzie finansowanie odbywa się na trzech różnych poziomach. 2 i 3 poziom oferuje 70%, a nawet 100% pokrycia poniesionych kosztów. Istnieje również możliwość otrzymania dotacji przed rozpoczęciem montażu w wysokości 50% całej inwestycji. 

 

Kiedy mowa o korzyściach finansowych, warto spojrzeć na konkretne przykłady, jak gwałtowny wzrost cen opału w 2022 roku. Inwestując w pompę ciepła, unikamy konieczności zakupu opału w przyszłości. Z kolei połączenie pompy ciepła z panelem fotowoltaicznym stanowi najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania mieszkania. Jest to więc rozwiązanie przynoszące szereg korzyści dla budżetu domowego.

 

Ile kosztuje pompa ciepła – podsumowanie

 

Rozważając montaż pompy ciepła, analizując przede wszystkim jej koszt, warto mieć na uwadze dwa aspekty – za co płacę oraz jak bardzo przyszłościowa jest to inwestycja. Dziś, przy sporym wyborze firm instalatorskich, warto być czujnym. Finalna cena – nawet wyższa – może odpowiadać za właściwy dobór urządzenia, prawidłowy montaż i uruchomienie, a tym samym za poczucie bezpieczeństwa klienta i eliminację problemów w przyszłości. Pozornie niski koszt na początku inwestycji może zakończyć się częstymi, kosztownymi pracami serwisowymi bądź wymianą ważnych elementów pompy ciepła, jak np. sprężarka. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem w określonej lokalizacji, sprawdź naszą ofertę, aby dowiedzieć się, ile kosztuje pompa ciepła. Więcej informacji znajdziesz w zakładkach:

 

 

Istnieje również możliwość uzyskania dotacji na pompę ciepła, co dodatkowo może zmniejszyć koszty inwestycji.

Czytaj więcej
Jaką pompę ciepła wybrać?
16.08.2023
Jaką pompę ciepła wybrać?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaką pompę ciepła wybrać? Chcesz wiedzieć, czym się różnią poszczególne modele? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i przeprowadzić Cię przez proces wyboru najodpowiedniejszego urządzenia dla Twojego domu. Decyzja może być skomplikowana, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów i nowych technologii.

 

Pompy ciepła powietrze-woda: czy to najlepszy wybór?

 

Pompy ciepła powietrze-woda są obecnie jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Ich montaż jest mniej skomplikowany i tańszy w porównaniu do pompy ciepła gruntowej, która wymaga wykonania odwiertów. Dodatkowo jej serwisowanie jest znacznie łatwiejsze. Jak wybrać właściwy model? Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na parametry techniczne takie jak: moc urządzenia, efektywność i zużycie energii. Niezależnie od tego, jaką pompę ciepła wybierzesz, zawsze warto skonsultować decyzję z doświadczonym doradcą technicznym.

 

Moc urządzenia: klucz do efektywności

 

Moc pompy ciepła jest jednym z kluczowych czynników wpływających na jej efektywność. Właściwie dobrana zapewni optymalne warunki cieplne w domu oraz zoptymalizuje zużycie energii. W przypadku wyboru mocy pompy ciepła niezbędny jest audyt doradcy technicznego. Będzie on zadawał pytania dotyczące roku budowy domu, metrażu, rodzaju ocieplenia, liczby drzwi i okien, a także liczby mieszkańców. Dobór samej pompy ciepła to nie wszystko, istotne jest także dostosowanie odpowiedniego zasobnika do ogrzewania wody użytkowej.

 

Split czy monoblok: który wybrać?

 

Innym ważnym aspektem, który należy uwzględnić podczas szukania pompy ciepła, jest to, czy wybrać system split czy monoblok. Oba mają swoje zalety i wady, a ostateczna decyzja zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji klienta.

 

Monoblok, tak jak ten oferowany przez firmę Kensol, to jednostka zewnętrzna oraz tzw. hydrobox, w którym schowane są m.in. grzałka przepływowa, sterownik i moduł internetowy, pompa obiegowa, zabezpieczenia elektryczne czy zawór trójdrogowy i separator magnetyczny. Dzięki temu cała instalacja zajmuje mniej miejsca w kotłowni.

 

Z kolei system split składa się z dwóch połączonych za pomocą przewodów chłodniczych modułów. Pierwszy z nich odpowiada za procesy termodynamiczne, a drugi – jako jednostka wewnętrzna zawiera niezbędne elementy zabezpieczające, pompę i skraplacz. Montaż systemu jest bardziej skomplikowany i musi być przeprowadzony przez specjalistę z uprawnieniami f-gazowymi. W przeciwieństwie do systemu monoblok, konieczne jest prowadzenie karty produktu. Nie można zapomnieć też o kontrolach szczelności.

 

Pompa ciepła do domu i grzejników

 

Jaką pompę ciepła wybrać do domu i grzejników? Wybór odpowiedniego urządzenia zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb. Przed podjęciem decyzji, kluczowe jest uwzględnienie takich czynników jak: typ domu, jego wielkość, liczba mieszkańców oraz preferencje dotyczące temperatury.

 

Wybór pompy ciepła a design

 

Chociaż dla niektórych może się to wydawać nieistotne, design pompy ciepła może być dla niektórych istotnym czynnikiem. Nowoczesne modele, takie jak te oferowane przez Kensol, wyróżniają się ciekawym wzornictwem, który wpasowuje się w estetykę nowoczesnych budynków. To dobre rozwiązanie dla osób, które przywiązują uwagę do spójnej aranżacji całego wnętrza.

 

Porównanie cen i opinii

 

Porównanie cen różnych producentów pomp ciepła może pomóc Ci zdecydować, jaki model wybrać. Pamiętaj, że najtańszy nie zawsze jest najlepszy, a wysoka cena nie gwarantuje jakości. Warto sprawdzić również opinie innych klientów, którzy zdecydowali się na konkretny model. Szczegółowa analiza i brak pośpiechu pomoże Ci w podjęciu najkorzystniejszej decyzji.

 

Podsumowanie

 

Wybór pompy ciepła wymaga rozwagi i profesjonalnego doradztwa. Należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak rodzaj, moc urządzenia, typ systemu (split czy monoblok) oraz design. Pamiętajcie, że kluczem do sukcesu jest dobranie pompy ciepła do indywidualnych potrzeb i możliwości danego budynku. Więcej informacji na temat znajdziecie w zakładce pompy ciepła Gdańsk. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą!

Czytaj więcej
Magazyn energii - teraz z dotacją 16 000 zł
20.07.2023
Magazyn energii - teraz z dotacją 16 000 zł

Zainteresowanie magazynami energii rośnie z miesiąca na miesiąc. Ma w tym swój udział dotacja z programu Mój Prąd, która uwzględnia te urządzenia. Dofinansowanie do magazynów energii w ramach trwającego programu Mój Prąd 5.0 to aż 16 000 zł. Do 11 lipca złożono 2,07 tys. wniosków.

 

rozmowa z panem Mariuszem - klient Sun-Pro, który zdecydował się na inwestycję w magazyn energii

 

Inwestycja w magazyn energii może przynieść wiele korzyści zarówno dla inwestorów, jak i dla ogólnego systemu energetycznego. Jak mądrze korzystać z magazynu energii, aby obniżyć rachunki za prąd i skrócić okres zwrotu tej inwestycji?

 

  • Magazynowanie energii z instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby

W ciągu dnia, gdy produkcja energii jest największa, korzystamy z niej na zasadzie autokonsumpcji. Nadwyżki - zamiast sprzedawać do zakładu energetycznego - ładują akumulator. Wieczorem energię ponownie wykorzystujemy bez konieczności jej zakupu.

 

  • Magazynowanie energii z instalacji fotowoltaicznej w celu wieczornej sprzedaży

Obecnie osoby rozliczające się w systemie net-billing kupują i sprzedają energię po średniej cenie rynkowej. Od 1 lipca 2024 r. wejdzie godzinowe rozliczenie produkcji prądu z OZE. To pozwoli na magazynowanie energii wyprodukowanej z fotowoltaiki i sprzedaż jej wieczorem, gdy ceny za energię będę najwyższe.

 


Nie musisz czekać!


Każdy ma możliwość zmiany dostawcy prądu. Dzięki rozwiązaniu Keno-Energia (Grupa KENO - jeden z największych dystrybutorów i producentów systemów fotowoltaicznych w Europie) już dziś można sprzedać każdą ilość energii z uwzględnieniem tzw. "pików" godzinowych.

 

 

Dotacja

Obecnie dotacja na magazyn energii wynosi 16 000 zł. Składamy wnioski w imieniu naszych klientów.

 

 

Zainteresowałeś/aś się tym rozwiązaniem? Sprawdźmy opłacalność inwestycji i możliwości dla Twojego domu.

530 290 029

formularz kontaktowy

Czytaj więcej
Starsze wpisy
21.04.2023
Mój Prąd 5.0 - dotacja do fotowoltaiki i pomp ciepła
Czytaj więcej
03.03.2023
Dofinansowanie do fotowoltaiki dla wspólnot mieszkaniowych
Czytaj więcej
01.02.2023
50% dotacji na fotowoltaikę dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych
Czytaj więcej
19.12.2022
Od stycznia wyższe dotacje w programie Czyste Powietrze
Czytaj więcej
22.11.2022
Ważne! Wyższe dotacje w programie Mój Prąd
Czytaj więcej
14.07.2022
Skąd taki wzrost zainteresowania pompami ciepła?
Czytaj więcej
23.06.2022
Na jaką pompę ciepła zdecydować się w nowym domu? Czy to źródło ogrzewania się opłaca?
Czytaj więcej
24.05.2022
Przygody Haliny i Wieśka - z humorem o OZE
Czytaj więcej
15.04.2022
Mój Prąd 4.0 - jak przejść na net-billing, aby skorzystać z dotacji
Czytaj więcej
01.04.2022
System net-billing - nowe zasady rozliczania prosumentów
Czytaj więcej
29.03.2022
Mój Prąd 4.0 - start 15 kwietnia
Czytaj więcej
21.03.2022
Korzystne finansowanie fotowoltaiki i pompy ciepła
Czytaj więcej
10.02.2022
Moje Ciepło - dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu \ Q&A
Czytaj więcej
03.02.2022
Autokonsumpcja energii z fotowoltaiki - jak ją zwiększyć?
Czytaj więcej
01.02.2022
Porównywarki cen fotowoltaiki - jak to działa?
Czytaj więcej
20.01.2022
Wymiana kopciuchów - wiesz o wszystkim?
Czytaj więcej
05.01.2022
Różnica w oszczędnościach dzięki fotowoltaice przed i po zmianach
Czytaj więcej
29.10.2021
Fotowoltaika - dlaczego warto teraz?
Czytaj więcej
19.10.2021
Cierpliwa i dostosowana do poziomu odbiorcy komunikacja - największe wyzwanie branży OZE
Czytaj więcej
14.10.2021
Fotowoltaika i pompa ciepła - remedium na duże rachunki
Czytaj więcej
13.09.2021
Fotowoltaika i pompa ciepła - czy to tylko moda?
Czytaj więcej
13.09.2021
Mój Prąd 3.0 - informacje dla klientów Sun-Pro
Czytaj więcej
13.09.2021
Mój Prąd 3.0 - znamy szczegóły
Czytaj więcej
15.09.2020
Dlaczego nie warto czekać z fotowoltaiką do końca roku?
Czytaj więcej
15.09.2019
Program "Czyste Powietrze"
Czytaj więcej
15.09.2018
Nowy nabór w programie “Mój Prąd 3.0”. Co wiemy?
Czytaj więcej

Zainteresowała Cię nasza oferta? Porozmawiajmy - to nic nie kosztuje

Jestem świadomy/a przysługującego mi prawa do wycofania zgody. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych, dostępne są w Polityce Prywatności.

Szybki kontaktDane firmy

ul. Energetyczna 6
80-180 Kowale

+48 530 290 029

biuro@sunpro.com.pl