Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Fotowoltaika i pompa ciepła - remedium na duże rachunki

14.10.2021
Fotowoltaika i pompa ciepła - remedium na duże rachunki

Rynek fotowoltaiki rośnie w siłę. Nic dziwnego. Ekologiczne podejście do życia nie powinno być dziś opcją, a obowiązkiem. Nie wierzysz w informacje o kryzysie klimatycznym, uwierzysz na pewno swoim rachunkom. A te maleć nie będą.

Jednak instalacja paneli fotowoltaicznych to nie wszystko. Rozwiązaniem idealnym bazującym na odnawialnych źródłach energii jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła.

 

Fotowoltaika to jedno z najlepszych rozwiązań na obniżenie kosztów za energię. Najprościej mówiąc, panele zamontowane np. na dachach domów pozyskują energię ze słońca, tym samym umożliwiają darmowe zasilane wszelkich urządzeń elektrycznych, z których korzystamy na co dzień.

 

Pompa ciepła to urządzenie, które pozyskuje energię cieplną zgromadzoną w gruncie, wodzie i powietrzu w celu ogrzania pomieszczenia i wody użytkowej, latem by pełnić funkcję klimatyzatora. Energię z otoczenia pozyskuje na poziomie 75-80%, pozostałe 20-25% z prądu. Nie ma zatem lepszego rozwiązania jak pobieranie go z instalacji fotowoltaicznej.

 

Jakie korzyści przyniesie wykorzystanie tych dwóch urządzeń? 

  • oszczędności w domowym budżecie na poziomie 90% rocznych wydatków - uniezależnienie od podwyżki cen prądu
  • spokój na lata - fotowoltaika i pompy ciepła mają długą żywotność, nie ma zatem obawy (jak w przypadku kotłów) o częste wymiany sprzętu, a w efekcie uszczuplanie swoich finansów
  • maksymalizacja bieżącego zużycia energii - zgodnie z przepisami, nadmiar wytworzonego prądu, który oddany zostanie do sieci elektroenergetycznej można odebrać - w zależności od mocy instalacji - w 70-80%. Za magazynowanie energii trzeba zapłacić operatorowi, dlatego ważne jest dążenie do wykorzystywania energii z instalacji PV na bieżąco, w czym pomaga pompa ciepła
  • prosty montaż i wygodna obsługa urządzeń
  • dofinansowanie - inwestycje w OZE podlegają dofinansowaniu ze środków unijnych. Prosumenci mogą skorzystać m.in. z programu Czyste Powietrze, do którego trwa ciągły nabór oraz z programu Mój Prąd, który miał już 3 edycje, a planowana jest kolejna
  • dbałość o środowisko naturalne - wyeliminowanie emisji szkodliwych substancji


Zdecydowałem się, na co zwrócić uwagę?

Pozwolimy sobie zacząć od wyboru doświadczonej, wiarygodnej i rekomendowanej firmy. Ponad 70% podmiotów w branży fotowoltaicznej posiada historię zdecydowanie krótszą niż rok. Ryzykowne zatem będzie powierzenie takiej inwestycji komuś, co do kogo nie ma pewności. Aby uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości, warto wiedzieć z kim rozmawiać. My jesteśmy na rynku już 9 lat, a w swoim portfolio mamy tysiące zadowolonych klientów.

 

Po wyborze firmy należy właściwie obliczyć dobór odpowiedniej mocy fotowoltaiki. W tym przypadku pod uwagę weźmiemy ilość zużywanego w ciągu roku prądu, dostępną powierzchnię wymaganą do zamontowania paneli fotowoltaicznych, warunki techniczne określające możliwość podłączenia do sieci, całkowity koszt takiej inwestycji. W przypadku wyboru pompy ciepła istotne będą parametry techniczne, wyposażenie, funkcjonalność oraz doświadczenie producenta. 

 

Są to informacje, których klienci nie mają obowiązku wiedzieć, dlatego kluczowi są tu przeszkoleni doradcy, którzy poprowadzą “za rękę” i udzielą kompetentnej pomocy w doborze właściwej konfiguracji sprzętu.

 

Ile kosztuje taki zestaw?

Nie zaskoczy chyba nikogo odpowiedź: to zależy. Cena uzależniona jest od wielu czynników. Najczęstszym zdaniem, które słyszymy podczas spotkań z klientami jest: “aby było tanie i dobre”. Przyjmujemy to ze zrozumieniem, dlatego najlepsze co możemy zarekomendować to znalezienie złotego środka - inwestycja w duet, aby uniknąć kosztów i stresów związanych z zakupem i montażem oddzielnych urządzeń.

 

Dlatego zapraszamy do kontaktu i darmowej wyceny inwestycji. Nasz zespół pomaga sprawnie przejść przez drogę formalno-prawną przy przyłączaniu instalacji oraz pomaga pozyskać środki wsparcia z różnych instytucji.

 

Jak widać fotowoltaika i pompa ciepła to bezkonfliktowy i ekologiczny duet. Nie bez powodu decyduje się na niego coraz więcej mieszkańców domów. Świadomość ekologiczna społeczeństwa w temacie odnawialnych źródeł energii rośnie, ale głównym motywatorem zmian będzie - nie oszukujmy się - zredukowanie kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Bo po co płacić więcej, jak można płacić mniej.

 

Czas najwyższy zaakceptować fakt, że energia słoneczna to paliwo XXI wieku począwszy od samochodów, przez ciepło w domu na inteligentnym zarządzaniu wszelkimi funkcjonalnościami kończąc. Tak, jak w branży IT, tak w OZE czeka nas ciągły rozwój i zmiany w znaczeniu cywilizacyjnym.