Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

06.03.2024
Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Zastanawiasz się, ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego? Dzisiaj przedstawimy najczęstsze ceny jeśli chodzi o montaż instalacji, a także, z czym należy się liczyć przy dodatkowych kosztach. Odnawialne źródła energii cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze względu na korzyści środowiskowe i ekonomiczne, jakie ze sobą niosą. Wśród nich szczególnie popularna jest właśnie fotowoltaika dla domu jednorodzinnego. Ale ile właściwie kosztuje taka instalacja? Przyjrzyjmy się bliżej.

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki na dom jednorodzinny?

Średni koszt zakładania fotowoltaiki na dom jednorodzinny w Polsce oscyluje w granicach 4-5 tys. zł za kWp. Oczywiście, jest to pobieżne szacowanie, które nie uwzględnia indywidualnych cech instalacji. Dlatego istotne jest, aby każdy zainteresowany zgłosił się do profesjonalnej firmy z branży, takiej jak Sun-Pro Fotowoltaika Gdańsk, gdzie otrzyma wstępną wycenę. Współpracując z fachowcami, można mieć pewność, że koszt całej instalacji będzie pokrywał także rękojmię oraz wysoki standard montażu. 

Co wpływa na cenę fotowoltaiki?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na to, ile kosztuje założenie fotowoltaiki na dom jednorodzinny. Wśród nich należy wymienić m.in.: wielkość instalacji, rodzaj i markę paneli słonecznych, koszty montażu czy lokalizację domu. 

Łączny koszt fotowoltaiki na domek jednorodzinny, uwzględniający m.in. zakup urządzeń, prace montażowe oraz podłączenie do sieci może wynieść od 15 tys. zł przy mniejszej instalacji do nawet 40 tys. zł. Koszty początkowe zmniejszają dostępne dotacje np. z programu Mój Prąd, a także ulga termomodernizacyjna, którą można odliczyć, składając zeznanie podatkowe. Warto  podkreślić, że cała inwestycja zwróci się dzięki oszczędnościom na opłatach za energię elektryczną.

Jakie korzyści można mieć, inwestując w panele fotowoltaiczne?

W ostatnich latach zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii gwałtownie wzrosło. Co sprawia, że panele fotowoltaiczne są tak pożądane? Oto kilka korzyści, które można zyskać wraz z inwestycją w nie:

1. Znaczne oszczędności na rachunkach za energię

Najbardziej oczywistą korzyścią jest oszczędność. Po instalacji paneli fotowoltaicznych zaczynasz wytwarzać własną energię elektryczną. Dla wielu oznacza to znaczne obniżenie miesięcznych rachunków za prąd.

2. Ekologia 

Panele fotowoltaiczne to czysta energia. Przy ich użyciu nie emitujemy dwutlenku węgla, co przyczynia się do walki ze zmianami klimatycznymi. Dzięki nim możemy zmniejszyć nasz ślad węglowy i przyczynić się do ochrony naszej planety.

3. Wsparcie rządowe

Wiele krajów oferuje atrakcyjne programy wsparcia dla osób decydujących się na instalację fotowoltaiki. Mogą to być dotacje, ulgi podatkowe (ulga termomodernizacyjna), a nawet taryfy gwarantowane za energię odnawialną. To sprawia, że inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna. W Polsce obowiązują programy takie jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze, które pozwalają obniżyć ostateczny koszt inwestycji,

4. Zwiększenie wartości nieruchomości

Domy z panelami fotowoltaicznymi mogą być warte więcej. Nieruchomości z zainstalowanymi systemami fotowoltaicznymi często cieszą się większym zainteresowaniem na rynku.

5. Zminimalizowana konserwacja

To, co wielu z nas ceni, to niskie wymagania konserwacyjne paneli fotowoltaicznych. Po instalacji, panele wymagają niewielkiej uwagi i mogą efektywnie pracować przez wiele lat.

6. Długotrwałość i niezawodność

Panele słoneczne to inwestycja na lata. Zazwyczaj są objęte gwarancją na 20-25 lat, a ich żywotność może być jeszcze dłuższa.

Panele fotowoltaiczne to coś więcej niż tylko sposób na obniżenie rachunków. To inwestycja w przyszłość, naszą planetę i zrównoważony rozwój. Czy to nie brzmi jak świetny plan na przyszłość? Panele fotowoltaiczne to urządzenia przyszłości, że dziś jeszcze mamy wybór, ale Fotowoltaika ma być obowiązkowa:

  • od 2026 roku dla wszystkich nowych obiektów publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m², chodzi tu o biurowce, hotele, galerie handlowe, magazyny, itp.,
  • od 2027 roku obowiązek ma objąć istniejące budynki publiczne i komercyjne o powierzchni użytkowej ponad 250 m²,
  • od 2029 roku obowiązek montażu fotowoltaiki ma objąć wszystkie nowe budynki mieszkalne.

Podsumowanie

Jeśli już wiesz, ile kosztują panele słoneczne na dom jednorodzinny oraz ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna na dom jednorodzinny, warto rozważyć jej zakładanie, biorąc pod uwagę korzyści. Choć inwestycja ta wiąże się z pewnym kosztem, warto pamiętać, że szybko się zwraca – zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym. Sprawdź, gdzie możesz założyć fotowoltaikę z naszą firmą:

Najczęściej zadawane pytania

1. Czy fotowoltaika się opłaca?

Jak najbardziej, choć zyski nie są natychmiastowe – średnio inwestycja zwraca się przy skorzystaniu z dotacji po około 5-7 latach. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami dot. rozliczeń wyprodukowanej przez prosumentów energii, aby inwestycja w panele fotowoltaiczne była jeszcze bardziej opłacalna.

2. Czy można dostać dotację na fotowoltaikę?

Tak, istnieje możliwość ubiegania się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Programy dotacyjne to m.in. Mój Prąd i Czyste Powietrze. Również mieszkańcy bloków mogą posiadać własną instalację ze wsparciem. Program Grant OZE to dofinansowanie do 50% kosztów inwestycji netto dla wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni czy TBS-ów,

3. Czy fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości?

Instalacja fotowoltaiczna może znacząco podnieść wartość nieruchomości, ponieważ jest to symbol nowoczesności i troski o środowisko. Dodatkowo zapowiadane pokazują, w jakim kierunku idziemy. Instalacje fotowoltaiczne na nieruchomościach będą standardem.

4. Czy na każdym dachu można zainstalować panele słoneczne?

Nie na każdym, niezbędne są odpowiednie warunki, takie jak dostęp do słońca i odpowiednia powierzchnia. Dlatego konieczna jest weryfikacja przez specjalistę, który oceni inwestycję pod kątem możliwości i opłacalności. W Sun-Pro audyt i wycena są bezpłatne.