Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

50% dotacji na fotowoltaikę dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

01.02.2023
50% dotacji na fotowoltaikę  dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiedziało rozwiązania zachęcające do stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym fotowoltaiki w Polsce. Ta nowość to prosument lokatorski dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. 1 lutego 2023 r. rusza nabór wniosków o dotację na budowę instalacji fotowoltaicznej dla mieszkańców budynków wielolokalowych. Wysokość dofinansowania to aż 50% i co ważne - odbiór 100% wartości energii przekazanej do sieci energetycznej.


Jakie są założenia prosumenta lokatorskiego?

 

  • Energia wyprodukowana z instalacji fotowoltaicznej zamontowanej na rzecz danej spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej dedykowana jest częściom wspólnym danego budynku (klatki schodowe, windy, parkingi, garaże).
  • Nadwyżka produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej będzie odsprzedawana do sieci według stawek opartych o średnie ceny hurtowe energii dla net-billingu.
  • Środki ze sprzedaży nadwyżek energii trafią na konto prosumenckie. W przeciwieństwie do obecnego modelu net-billing PROSUMENT LOKATORSKI będzie mógł odebrać 100% zgromadzonych środków, bez limitu czasowego.
  • Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej.
  • Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży nadwyżek energii obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby.
  • Prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.

 

Gdzie złożyć wniosek i kiedy?

 

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Co obejmuje dofinansowanie?


W ramach nowego programu otrzymaną dotację będzie można przeznaczyć na zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii. Ponadto – modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%. Dofinasowanie obejmie również instalacje wspomagające, czyli magazyny energii i pompy ciepła. 

 

Symulacje opłacalności inwestycji


Ministerstwo Rozwoju i Technologii posłużyło się przykładem przedstawiającym opłacalność inwestycji. Przykład dot. budynku mieszkalnego składającego się z 64 mieszkań, w którym do pokrycia potrzeb wspólnych potrzebne jest 4 MWh energii rocznie, której koszt to około 2800 zł. Instalacja fotowoltaiczna produkująca do 30 MWh/rok, czyli zapewne instalacja o mocy około 30 MW, pokrywa zużycie wspólne i przekłada się na przychody dla budynku w wysokości 19 600 zł/rok. Dzięki temu lokatorzy nie płacą za energię w części wspólnej i obniża się ich własny koszt zużycia. Średnia obniżka na lokal w takim wypadku to 328 zł/rok przez kolejnych 15 lat.


Powołując się na obliczenia Instytutu Gospodarki Nieruchomościami, Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że inwestycja zwróciłaby się po ok. 5 latach, zakładając wykorzystanie 50% grantu OZE.

 

 

Osoby zainteresowane tematem instalacji fotowoltaicznej w budynku wielolokalowym zapraszamy do kontaktu:

  • ocenimy możliwości dachu - instalacja fotowoltaiczna może być większa niż zapotrzebowanie energetyczne budynku na części wspólne (bezpłatnie)
  • przygotujemy indywidualną wycenę dostosowaną do możliwości montażowych oraz budżetu wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni (bezpłatnie)
  • w przypadku podjęcia współpracy, realizujemy całość inwestycji

 

Jesteśmy 10 lat na rynku, o instalacjach fotowoltaicznych wiemy wszystko!

530 290 029

biuro@sunpro.com.pl