Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Na jaką pompę ciepła zdecydować się w nowym domu? Czy to źródło ogrzewania się opłaca?

23.06.2022
Na jaką pompę ciepła zdecydować się w nowym domu? Czy to źródło ogrzewania się opłaca?

Zaryzykujemy - chyba nie ma osoby, która w ostatnim czasie nie spotkała się z informacjami dot. pomp ciepła. Ceny opału oraz problemy z jego dostępnością sprawiły, że zainteresowanie tymi urządzeniami wzrosło do takiego poziomu, że ich producenci nie nadążają z produkcją. Ale zdecydować się na pompę ciepła to jedno. Często spotykamy się z pytaniem “jaką wybrać”.


Osoby, które są w trakcie budowy domu stoją przed podjęciem decyzji, w jaki sposób ten dom ogrzać. Jeszcze do niedawna piec gazowy dla wielu był oczywistym rozwiązaniem, dziś jednak sytuacja wygląda trochę inaczej. Wstrzymanie podłączeń domów do sieci gazowej wymusza szukanie innych rozwiązań. Przy obecnych cenach ekogroszku czy pelletu, pompa ciepła jest najtańszym i najbardziej komfortowym źródłem ogrzewania.

 

Kalkulator, który porównuje koszty ogrzewania w typowych budynkach w II kw. 2022 r.

http://pobe.pl/kalkulator-pobe-koszty-ogrzewania-w-typowych-budynkach/

 


Na rynku dostępne są powietrzne, powietrzno-wodne i gruntowe pompy ciepła. Zapytaliśmy naszego Dyrektora Regionalnego, Piotra Ordona, wybór której okaże się efektywniejszą inwestycją.

 

- Każdy przypadek może być inny i dlatego za każdym razem dobieramy - po przeprowadzonym audycie - rozwiązanie najkorzystniejsze w danych warunkach. Wszystkie opcje mają swoje zalety. Pompa powietrzna będzie najtańszym rozwiązaniem, ale istnieje konieczność rozprowadzenia ciepłego powietrza w budynku, dlatego nie będzie to rozwiązanie dla każdego. Zwłaszcza jeżeli nie uwzględniono tego na etapie projektowym. Pompa z gruntowym wymiennikiem będzie dawała lepsze rezultaty przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, ale pojawia się wysoki koszt wykonania odwiertów. Dodatkowo nie wszędzie będzie możliwość "wjechania" ciężkim sprzętem i nigdy nie mamy pewności co zastaniemy pod ziemią. W trakcie prac mogą się pojawić nieoczekiwane problemy. Należy też pamiętać, że pompę ciepła instalujemy na wiele lat. Aby pompa gruntowa utrzymywała swoją sprawność, należy zadbać o prawidłowe regenerowanie wymiennika gruntowego latem. W innym przypadku temperatura gruntu z biegiem lat będzie się obniżała, a sprawność pompy malała - mówi Piotr. W kalkulacji kosztów inwestycyjnych i oszczędności pompa gruntowa, pomimo wyższego oferowanego dofinansowania, często przegra z pompą powietrze-woda, czyli trzecim typem, który naszym zdaniem będzie najczęstszym wyborem klientów ze względu na połączenie wysokiej efektywności i niższych kosztów inwestycyjnych przy jednoczesnym wyeliminowaniu prac gruntowych i konieczności regenerowania dolnego źródła - dodaje.


Wspomniane dofinansowanie to oferowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program “Moje Ciepło”*. Zakłada wsparcie udzielane w formie bezzwrotnej dotacji stanowiącej od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Na zakup i montaż wybranej pompy ciepła można otrzymać od 7 do 21 tys. zł. Czy te kwoty są wystarczające w przypadku tak poważnej inwestycji?

 

*Stan na 16 maja 2022 r. - 90% wniosków o dotację w programie Moje Ciepło dot. powietrznych pomp ciepła, 10% - pompy gruntowe.

 

- Wieloletnie doświadczenie pokazało nam, że warto skupić uwagę na produktach, które są opłacalne bez wsparcia dotacji, a samą dotację traktować jedynie jako dodatkową zachętę. Dokładnie tak wygląda to w przypadku pomp ciepła. Przy obecnych cenach paliw, pompa ciepła jest niewątpliwie najkorzystniejszym wariantem ogrzewania budynku, a pieniądze wydane na jej zakup zwracają się bardzo szybko. W takiej sytuacji możemy podzielić budżet przewidziany na wsparcie na mniejszą liczbę dotacji o wyższej wartości lub na większą liczbę dotacji, ale każdy beneficjent otrzyma mniej środków. Zdecydowanie popieram ten drugi wariant - zaznacza Piotr.


Temat pomp ciepła nie jest całkowicie oderwany od tematu cen energii elektrycznej, bowiem do jej pracy potrzebny jest prąd. Jednak dużą przewagą nad np. piecem elektrycznym jest to, że pompa ciepła ok. 75% energii pobiera ze środowiska, zatem tylko 25% to prąd. 

 

- Pozornie wzrost ceny energii elektrycznej powinien wpływać negatywnie na opłacalność inwestycji w pompę ciepła. Nie dzieje się tak dlatego, że ceny paliw wzrastają równie szybko lub nawet szybciej niż cena energii elektrycznej. Nie należy zapominać, że pompa ciepła to Odnawialne Źródło Energii i chociażby dlatego zawsze wygra ze spalaniem. Przynosi zyski finansowe i środowiskowe - podkreśla Piotr Ordon.


Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że najbardziej opłacalnym kierunkiem jest inwestycja w duet idealny - pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną. W przeciwieństwie do gazu czy ekogroszku, gdzie zakup jest czystą konsumpcją (poniesiony koszt nigdy nam się nie zwróci), a dodatkowo zatruwa powietrze, Odnawialne Źródła Energii dają nam niezależność, zwrot i nie obciążają środowiska.


____

Zapraszamy do rezerwacji bezpłatnych spotkań z naszymi specjalistami:

www.sunpro.com.pl/kontakt

530 290 029