Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

System net-billing - nowe zasady rozliczania prosumentów

01.04.2022
System net-billing - nowe zasady rozliczania prosumentów

1 kwietnia to data, która od kilku miesięcy pojawiała się w świecie Odnawialnych Źródeł Energii. Oznacza wejście w życie nowych zasad rozliczania prosumentów, systemu net-billingu.

 

Co to jest net-billing?

 

Net-billing to nowy system rozliczania energii wyprodukowanej przez prosumenta, który będzie obejmować wszystkie instalacje fotowoltaiczne zamontowane po 1 kwietnia 2022. Oznacza on sprzedaż nadwyżek energii do sieci oraz kupno energii w przypadku większego zapotrzebowania energetycznego w danym momencie niż będzie w stanie wyprodukować instalacja fotowoltaiczna.

 

Jak będzie wyglądało rozliczenie w myśl nowego systemu?

 

Prosument na bieżąco będzie korzystał z wyprodukowanej dzięki instalacji fotowoltaicznej energii na potrzeby np. lodówki, pralki, kuchenki czy telewizora - to tzw. autokonsumpcja. Nadwyżki prądu, których nie będzie w stanie skonsumować sprzeda po średniej cenie z rynku hurtowego z poprzedniego miesiąca, a od połowy 2024 r. ma to być średnia cena godzinowa. Rozliczenie w tym systemie będzie prowadzone z wykorzystaniem tzw. depozytu prosumenckiego. 

 

Depozyt to konto prosumenckie prowadzone przez sprzedawcę energii, które będzie zasilane wartością energii elektrycznej wprowadzoną do sieci przez prosumenta. Prosument będzie miał 12 miesięcy na wykorzystanie depozytu prosumenckiego. Jeśli nie zostanie on w całości wykorzystany, 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w danym miesiącu kalendarzowym, zostanie mu zwrócona do końca 13 miesiąca.

 

Na rozliczenie ze sprzedawcą w pierwszej kolejności przeznaczone mają być środki o najstarszej dacie przypisania do konta.

 

Prosumentów, w myśl nowej zasady rozliczeń od 1 kwietnia do 30 czerwca 2022 roku, będzie obowiązywał okres przejściowy. Oznacza on stosowanie przez 3 miesiące systemu opustów. Nadwyżka wyprodukowanej energii z okresu przejściowego zostanie rozliczona na koniec okresu przejściowego po średniej cenie miesięcznej z czerwca 2022 roku, a prosumenci automatycznie przejdą do systemu net-billingu.

 


Przypomnijmy jeszcze na jakiej zasadzie będzie działam system opustów: nadwyżki wyprodukowanej dzięki instalacji fotowoltaicznej energii odprowadzane będą do sieci energetycznej. Możliwy będzie ich odbiór na zasadzie: za każdą 1 kWh, która wcześniej została wprowadzona do systemu, można odebrać 0,8 kWh z sieci. W przypadku instalacji powyżej 10 kWh jest to 1:0,7.

 


Dofinansowanie do fotowoltaiki - Mój Prąd 4.0

 

15 kwietnia 2022 r. rusza kolejna edycja programu Mój Prąd, zakładająca dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych w kwocie 4 000 zł. Dodatkowo będzie można wnioskować o dotację na magazyn ciepła, magazyn energii oraz systemy HEMS/EMS. Łączne wsparcie może wynosić nawet 20 500 zł. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

 

Czy osoby rozliczające się systemem opustów mogą przejść na system net-billing?

 

Prosumenci, którzy będą nadal rozliczać się w systemie opustów uzyskają prawo do przejścia na nowy system rozliczeń w formie net-billingu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska dodatkowo do tego zachęca, bowiem program Mój Prąd 4.0 będzie dostępny wyłącznie dla osób rozliczających się w systemie net-billingu. Dodatkowym wabikiem jest możliwość wnioskowania o dotację do instalacji fotowoltaicznej mimo otrzymania jej w ramach poprzednich edycji (szczegóły).


Czy to się opłaca?

 

Na każdym spotkaniu u klienta dokonujemy obliczeń, które pokazują nam wysokość rocznych oszczędności, które jest w stanie wygenerować instalacja fotowoltaiczna oraz okres zwrotu inwestycji. Dla przykładu, u jednego z klientów, którego zapotrzebowanie energetyczne w domu wynosi 5500 kWh roczna oszczędność wyjdzie na poziomie ponad 3500 zł, a zakup zwróci się w ciągu 5-6 lat.

 

U Państwa również przedstawimy takie symulacje. Zapraszamy do umówienia się na bezpłatne, niezobowiązujące spotkanie.

www.sunpro.com.pl/kontakt

530 290 029