Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział kolejne zmiany w programie "Czyste Powietrze". Tym razem dotyczą one wymogów dotyczących źródeł ciepła, które mogą stanowić koszt kwalifikowany.
Co zmiany oznaczają dla Beneficjentów programu? Kiedy zaczną obowiązywać nowe warunki?
NFOŚiGW, w odpowiedzi na niepokojące działania związane ze sprzedażą pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów, po konsultacji m.in. z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną, wprowadził nowe wymogi.
Zgodnie z powyższym to producenci i dystrybutorzy będą zobowiązani do przeprowadzenia badań i aktualizację informacji o parametrach zgodnie z wymogami. Beneficjenci będą mogli sprawdzić na stronie czy proponowane przez firmy instalatorskie urządzenia kwalifikują się do programu Czyste Powietrze. Wniosek o dotację do wymiany kopciucha na pompę ciepłą nie spełniającej wymogów zostanie odrzucony. Zmiany mają na celu zabezpieczenie Beneficjentów przez nieuczciwymi firmami i zwiększenie jakości i efektywności dofinansowywanych urządzeń.
Program “Czyste Powietrze” został uruchomiony w 2018 r. i jest kluczowym elementem zmian dotyczących wymiany źródeł ogrzewania w Polsce. Dzięki dotacjom kopciuchów mogły pozbyć się m.in. osoby, które nie byłyby w stanie samodzielnie sfinansować pompy ciepła.
Obecnie dofinansowanie obowiązuje na 3 poziomach i jest uzależnione od dochodów. Beneficjenci mogą liczyć na:
do pompy ciepła, instalacji c.o. i c.w.u. oraz instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo, program pozwala na kompleksową modernizację budynku włącznie z dociepleniem czy wymianą drzwi/okien. Maksymalna kwota dofinansowania na audyt energetyczny oraz pełną termomodernizację domu to aż 136 200 zł.