Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Zmiany w programie Czyste Powietrze

08.01.2024
Zmiany w programie Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział kolejne zmiany w programie "Czyste Powietrze". Tym razem dotyczą one wymogów dotyczących źródeł ciepła, które mogą stanowić koszt kwalifikowany.

Co zmiany oznaczają dla Beneficjentów programu? Kiedy zaczną obowiązywać nowe warunki?

 

 

NFOŚiGW, w odpowiedzi na niepokojące działania związane ze sprzedażą pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów, po konsultacji m.in. z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną, wprowadził nowe wymogi. 

 

Terminy zmian:

 

  • styczeń 2024 - kwiecień 2024 - okres przejściowy
  • 1 kwietnia 2024 - nowe warunki dotyczące pomp ciepła (zakończenie okresu przejściowego, umożliwiającego zakup i montaż pomp ciepła na dotychczasowych zasadach)

 

Zmiany:

 

  • dofinansowane w ramach programu “Czyste Powietrze” będą wyłącznie pompy ciepła, których parametry techniczne zostały potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA (wynik badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia),
  • badania przeprowadzane przez producenta/dystrybutora mają w pełni potwierdzać parametry wskazane w etykiecie energetycznej i karcie produktu oraz spełnienie wymogów programu,
  • kosztem kwalifikowanym w ramach programu będą mogły być wyłącznie pompy ciepła wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), która jest dostępna na stronie internetowej https://lista-zum.ios.edu.pl/
  • wszystkie pompy ciepła znajdujące się obecnie na liście ZUM będą dodatkowo weryfikowane. Po zakończeniu okresu przejściowego, na liście ZUM pozostaną tylko pompy ciepła spełniające wymogi programu,
  • kotły zgazowujące drewno i kotły na pellet - planowane jest wprowadzenie obowiązku wyboru urządzeń wyłącznie spośród wpisanych na listę ZUM. Nie ulegnie zmianie procedura wpisu na listę ZUM i nie będzie konieczności przedkładania żadnych nowych dokumentów w przypadku urządzeń, które obecnie na liście ZUM są wpisane.

 


Zgodnie z powyższym to producenci i dystrybutorzy będą zobowiązani do przeprowadzenia badań i aktualizację informacji o parametrach zgodnie z wymogami. Beneficjenci będą mogli sprawdzić na stronie czy proponowane przez firmy instalatorskie urządzenia kwalifikują się do programu Czyste Powietrze. Wniosek o dotację do wymiany kopciucha na pompę ciepłą nie spełniającej wymogów zostanie odrzucony. Zmiany mają na celu zabezpieczenie Beneficjentów przez nieuczciwymi firmami i zwiększenie jakości i efektywności dofinansowywanych urządzeń. 

 

 

Program “Czyste Powietrze” został uruchomiony w 2018 r. i jest kluczowym elementem zmian dotyczących wymiany źródeł ogrzewania w Polsce. Dzięki dotacjom kopciuchów mogły pozbyć się m.in. osoby, które nie byłyby w stanie samodzielnie sfinansować pompy ciepła. 

 

Obecnie dofinansowanie obowiązuje na 3 poziomach i jest uzależnione od dochodów. Beneficjenci mogą liczyć na:

  • 40%,
  • 70%,
  • 100% dofinansowania

do pompy ciepła, instalacji c.o. i c.w.u. oraz instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo, program pozwala na kompleksową modernizację budynku włącznie z dociepleniem czy wymianą drzwi/okien. Maksymalna kwota dofinansowania na audyt energetyczny oraz pełną termomodernizację domu to aż 136 200 zł.

 


Myślisz o wymianie źródła ciepła bądź kompleksowej termomodernizacji domu? Nie wiesz czy kwalifikujesz się do skorzystania z dotacji z programu Czyste Powietrze? Potrzebujesz porady, jakie rozwiązania będą najlepsze dla Twojego domu?

 

W Sun-Pro oferujemy urządzenia najlepszych producentów, które są wpisane na listę ZUM. Jakość i bezpieczeństwo klienta są dla nas kluczowe. Zajmujemy się wszystkim kompleksowo, składamy również wnioski o dotację w imieniu naszych klientów.
Zgłoś się po bezpłatną konsultację i wycenę.