Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Mój Prąd 5.0 - dotacja do fotowoltaiki i pomp ciepła

21.04.2023
Mój Prąd 5.0 - dotacja do fotowoltaiki i pomp ciepła

Mój Prąd 5.0 - dotacja do fotowoltaiki i pomp ciepła

 

22 kwietnia 2023 to start naboru wniosków w programie Mój Prąd 5.0. Do tej pory można było wnioskować o dotacje do fotowoltaiki oraz magazynów energii. Nowa edycja to szansa na dotacje do pompy ciepła bez warunku dochodowego, również dla osób ogrzewających w tym momencie swoje domy gazem.

 

Kto może wnioskować o dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła 2023?

 

Dofinansowanie na pompy ciepła Gdańsk i w innych miejscowościach przysługuje wyłącznie właścicielom domów jednorodzinnych, którzy rozliczają się z produkowanej energii w systemie net-billingu lub udokumentują przejście na ten system rozliczeń, jeżeli produkcja energii była rozliczana wcześniej w systemie opustów (net-meteringu). NFOŚiGW podzielił wnioskodawców w Moim Prądzie 5.0 na trzy grupy.

 

Grupa 1

 

O dofinansowanie do fotowoltaiki mogą ubiegać się osoby rozliczające się w systemie net-billing, które nie skorzystały dotychczas z dotacji do mikroinstalacji fotowoltaicznej.

 

Grupa 2

 

Wsparcie w ramach programu Mój Prąd 5.0 mogą uzyskać osoby rozliczające się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów (net-meteringu), które nie skorzystały dotychczas z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale które zdecydują się na przejście na rozliczenia w net-billingu.

 

Grupa 3

 

Na dotacje do fotowoltaiki 2023 mogą liczyć również osoby rozliczające się z wyprodukowanej energii elektrycznej w systemie opustów, które skorzystały z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej m.in. z programu Mój Prąd, pod warunkiem że:

 

  • mikroinstalacja fotowoltaiczna, na którą otrzymano już dofinansowanie, została przyłączona i zapłacona w okresie kwalifikowalności kosztów (od 01 lutego 2020 roku);
  • zmieniono system rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej na net-billing;
  • do dofinansowania zostanie zgłoszone dodatkowe urządzenie z zakresu urządzeń wskazanych w programie Mój Prąd.

 

Na co można otrzymać dotacje w ramach programu Mój Prąd 2023?

 

Program Mój Prąd 5.0 obejmuje:

 

  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy 2-10 kW
  • magazyny energii elektrycznej o minimalnej pojemności 2 kWh
  • systemy zarządzania energią (z zastrzeżeniem zakupu i montażu magazynu energii elektrycznej lub magazynu ciepła, pompy ciepła czy kolektorów słonecznych)
  • zakup i montażu pomp ciepła: pomp ciepła powietrze-woda, pomp ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, pomp ciepła powietrze-powietrze, a także gruntowych pomp ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej
  • montaż magazynów ciepła, na które składają się: zasobniki c.w.u. zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u. z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze-woda, tj. pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem. Minimalna pojemność magazynu ciepła to 20 dm3.

 

Czy Mój Prąd 2023 będzie przysługiwał na rozbudowę?

 

Nie ma możliwości uzyskania dotacji na zwiększenie mocy istniejącej instalacji PV, na którą wnioskodawca uzyskał już wcześniej wsparcie z Mojego Prądu.

 

Poprzez zwiększenie mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej rozumie się zarówno dołożenie paneli fotowoltaicznych, jak i przyłączenie do jednego Punktu Poboru Energii (PPE) kolejnej mikroinstalacji fotowoltaicznej z odrębnym inwerterem.

 

Natomiast jeżeli właściciel instalacji fotowoltaicznej rozlicza się w net-billingu, otrzymał dofinansowanie z programu Mój Prąd 4.0, ale chce zainwestować w magazyn energii bądź pompę ciepła, może wnioskować o dotację poprzez wniosek rozszerzający dofinansowanie na urządzenia dodatkowe inne niż we wniosku wypłaconym w czwartym naborze wniosków.

 

Dofinansowanie do fotowoltaiki 2023 – na ile dopłaty można liczyć?

 

W najnowszej edycji programu Mój Prąd utrzymano warunek o dofinansowaniu do instalacji do 50% kosztów kwalifikowanych. Na poszczególne urządzenia będzie można otrzymać maksymalnie:

 

1. Mikroinstalacja fotowoltaiczna: 6000 zł (tylko grupa 1 i 2 wnioskodawców),

 

2. Mikroinstalacja fotowoltaiczna + urządzenie dodatkowe:
a) 7000 zł (grupa 1 i 2 wnioskodawców),
b) 3000 zł (grupa 3 wnioskodawców).

 

3. Urządzenia dodatkowe:
a) magazyn ciepła/urządzenie grzewcze:
– magazyn ciepła: 5000 zł,
– gruntowe pompy ciepła – pompy ciepła grunt-woda, woda-woda: 28 500 zł,
– pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej: 19 400 zł,
– pompa ciepła powietrze-woda: 12 600 zł,
– pompa ciepła powietrze-powietrze: 4400 zł,
b) magazyn energii elektrycznej: 16 000 zł,
c) system zarządzania energią HEMS/EMS: 3000 zł,
d) kolektory słoneczne c. w. u.: 3500 zł

 

Warunki otrzymania dotacji na pompę ciepła

 

W programie Mój Prąd 5.0 nie ma informacji o kryteriach dochodowych. Zatem o dotację może wnioskować każdy. Należy jednak pamiętać, że pompa ciepła jest elementem dodatkowym, zatem montaż instalacji fotowoltaicznej jest obligatoryjny (przynajmniej zestaw o mocy 2 kW).

 

Dodatkowo, dofinansowanie na pompę ciepła w Moim Prądzie 5.0 zostanie wypłacone, jeśli w budynku mieszkalnym objętym dofinansowaniem nie będzie zainstalowane i nie będzie użytkowane źródło ciepła na paliwa stałe. Wyjątek stanowią spełnione wymagania ekoprojektu kotłów na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych o wartości ≤ 20 mg/m3 oraz spełniających wymagania ekoprojektu kominków wykorzystywanych na cele rekreacyjne.

 

Wszystkie zainstalowane oraz użytkowane urządzenia służące do celów ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej – w tym kominki wykorzystywane na cele rekreacyjne – spełniały docelowe wymagania obowiązujących aktów prawa miejscowego, w tym uchwał antysmogowych dbających o czyste powietrze, również wtedy, kiedy lokalne przepisy przewidują bardziej rygorystyczne ograniczenia dotyczące zakupu i montażu źródła ciepła.

 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki?

 

Wniosek może złożyć Beneficjent samodzielnie, ale w Sun-Pro wnioski w programie Mój Prąd składamy w imieniu klienta. Usługę tę realizujemy bezpłatnie na podstawie pełnomocnictwa. Dzięki temu klient nie musi martwić się tym, czy złożył dokumenty poprawnie. Ewentualnymi poprawkami też zajmą się nasi specjaliści.

 

Najważniejszą zasadą programów dotacyjnych jest: najpierw inwestycja, później dotacja. Dlatego warto już teraz sprawdzić, jakie urządzenia będą odpowiednie do danego gospodarstwa domowego, pozyskać wycenę i sprawdzić, ile finalnie będzie wynosić koszt inwestycji po uzyskaniu dotacji i ulgi termomodernizacyjnej.

 

Jaki jest budżet na dopłaty do fotowoltaiki w nowej edycji programu Mój Prąd i do kiedy trwa nabór wniosków? Beneficjenci piątej edycji Mojego Prądu mogą uzyskać dotacje w łącznej wysokości 955 mln zł. Ogłaszając uruchomienie nowego naboru podczas szczytu klimatycznego TOGETAIR, wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski zaznaczył, że w przypadku wyczerpania tego budżetu możliwe będzie uzupełnienie środków w Moim Prądzie 5.0 kwotą 400 mln zł.

 

Okres kwalifikowalności wydatków w piątej edycji Mojego Prądu jest liczony od 1 lutego 2020 roku. Kończy się 31 grudnia 2023 roku. Nabór wniosków na dofinansowanie fotowoltaiki i pomp ciepła będzie prowadzony w trybie ciągłym.

 

Jeśli interesuje Cię fotowoltaika Gdańsk, zachęcamy do kontaktu! Wyjaśnimy, jak dokładnie działa program dofinansowania i pomożemy w dopełnieniu wszelkich formalności oraz zajmiemy się doborem i montażem odpowiednich komponentów.

 

O Sun-Pro

 

Jesteśmy na rynku już 10 lat, mamy na swoim koncie kilka tysięcy montaży kolektorów słonecznych, instalacji fotowolaicznych, pomp ciepła i magazynów energii. Zadowoleni klienci chwalą nas i polecają dalej, co można zobaczyć po opiniach w Google (sprawdź). Jesteśmy autoryzowanym partnerem firmy Viessmann czy Keno. Spotkania z naszymi doradcami, kalkulacja oszczędności, wyceny są całkowicie bezpłatne. Poza doborem i montażem sprzętów oferujemy coś jeszcze - doświadczenie, wiedzę naszych specjalistów i poczucie bezpieczeństwa!