Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Porównywarki cen fotowoltaiki - jak to działa?

01.02.2022
Porównywarki cen fotowoltaiki - jak to działa?

Na pewno każdemu zdarzyło się skorzystać z porównywarki cenowej, narzędzia pozwalającego na szybkie porównanie cen produktów, znajdujących się w różnych sklepach internetowych. Sieć zalewają również materiały promujące porównywarki cen usług fotowoltaicznych. Czy wiesz na jakiej zasadzie funkcjonują takie rankingi?

 

1. Narzędzie konkretnej firmy

Bardzo często takie porównywarki są stworzone dla konkretnej firmy, która dobiera sobie konkurencję w taki sposób, aby faktycznie jej oferta była najkorzystniejsza.

 

2. Ubogi zakres parametrów

Poleganie w rankingach wyłącznie na kilku parametrach powoduje, że mamy zakrzywiony obraz o danych firmach. Bardzo często pomijane są najistotniejsze elementy w przypadku świadczenia usług takiego typu jak montaż instalacji fotowoltaicznych.

 

3. Płatna obecność

Obecność w wielu rankingach jest płatna. Zatem nie ma pewności, że w konkretnej porównywarce rzeczywiście znajdziemy tę najlepszą firmę - z największym doświadczeniem, z dobrymi opiniami. Może jej w tym rankingu po prostu nie być, z wyboru.

 

4. Brak możliwości sprawdzenia najistoniejszych elementów

W jaki sposób porównać w takim narzędziu czy firma ma odpowiednio przeszkolonych instalatorów? Jak porównać doświadczenie - nawet nie lata, ale konkretne realizacje na różnego typu dachach. Jak zweryfikować w takim rankingu jakość obsługi klienta, nie tylko do czasu podpisania umowy, ale również po montażu?

 

Dużą pokusą jest korzystanie z najtańszych ofert, jednak bądźmy ostrożni. Pamiętajmy, że taka instalacja fotowoltaiczna ma nam służyć przez wiele, wiele lat. Branie pod uwagę wyłącznie kryterium cenowego może być ryzykowne.

Jak zatem dokonać wyboru? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

  • portfolio firmy - warto zapoznać się z dokumentacją zdjęciową realizacji montażowych, która bardzo często dostępna jest na stronie internetowej (nasze realizacje),
  • historia firmy - na rynku są tysiące firm oferujących sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznych. Niestety doświadczenie większości z nich jest krótsze niż 2 lata. Obdarzenie zaufaniem podmiotów bez odpowiednich kompetencji może skończyć się tragicznie, np. pożarem spowodowanym źle dobranymi przewodami, złej jakości wtyczkami czy brakiem zabezpieczeń,
  • opinie w internecie - żyjemy w czasach, gdzie w szybki sposób jesteśmy w stanie sprawdzić co o danym produkcie, jego jakości sądzą inni ludzie. Tak samo jest w przypadku fotowoltaiki, klienci dzielą się swoimi spostrzeżeniami co do montażu czy jakości obsługi (opinie o Sun-Pro),
  • działalność firmy w sieci - dobrym pomysłem jest prześledzenie aktywności danej firmy, sprawdzenie czy dzieli się wiedzą ekspercką, czy jest zorientowana w sektorze OZE,
  • spotkanie z doradcą firmy - żadna porównywarka czy publikowane treści nie dorównają bezpośredniemu kontaktowi z drugim człowiekiem. Podczas spotkania jesteśmy w stanie zadać odpowiednie pytania, wyczuć czy doradca ma odpowiednią wiedzę, czy oferta jest dostosowana do wszystkich wymagań i oczekiwań. Dodatkowo, możemy negocjować cenę.

 

Spotkanie z doradcą Sun-Pro jest całkowicie bezpłatne i do niczego nie zobowiązuje. Umówisz je:

- przez formularz: www.sunpro.com.pl

- telefonicznie: 530 290 029