FAQNajczęściej zadawane pytania

Energia ze słońca? Jak to możliwe? Czy to rzeczywiście działa? Działa, o czym z miesiąca na miesiąc przekonuje się coraz więcej osób.

scroll
Czego dotyczy termomodernizacja w programie Czyste Powietrze?
Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze?
Czy panele trzeba myć?
Czy panele należy odśnieżać?
Czy w Polsce jest wystarczająco słonecznie, aby instalacja była opłacalna?
Ile mam czasu na wykorzystanie wyprodukowanych nadwyżek prądu?
Po jakim czasie zwróci się inwestycja?
Jakie opłaty będę ponosić po założeniu instalacji?
Czy firma pomaga załatwić wszystkie formalności?
Czy spotkanie i wycena na pewno są darmowe?
Ile trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?
Ile trwa montaż pompy ciepła?
Czy serwis fotowoltaiki i pompy ciepła jest konieczny?
U konkurencji jest taniej.

Czego dotyczy termomodernizacja w programie Czyste Powietrze?

Termomodernizacja w ramach programu "Czyste Powietrze" odnosi się do kompleksowych działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

 

Zaliczają się do nich m.in.:

  • wymiana kopciucha,
  • docieplenie budynku,
  • modernizacja okien i drzwi,
  • instalacja paneli fotowoltaicznych.


Beneficjent programu może wykonać kompleksową termomodernizację, czyli zrealizować wszystkie z powyższych działań bądź tylko niektóre z nich.

Kto może skorzystać z programu Czyste Powietrze?

Program jest dedykowany właścicielom i współwłaścicielom jednorodzinnych domów mieszkalnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą (do programu kwalifikują się maksymalnie dwie księgi wieczyste).


Program nie obejmuje domów w budowie.


Domy wybudowane do 12 grudnia 2012 r. - pozwolenie na budowę oraz odbiór nie są wymagane. Domy wybudowane po tym terminie - pozwolenie na budowę oraz odbiór są wymagane.
Jeżeli Beneficjent otrzymał pozwolenie na budowę po 2014 r. w ramach programu Czyste Powietrze możliwa jest wyłącznie wymiana źródła ciepła i montaż instalacji fotowoltaicznej (nie ma możliwości pełnej termomodernizacji).


Maksymalny roczny dochód Beneficjenta, aby mógł skorzystać z dotacji to 135 tys. zł netto.

Czy panele trzeba myć?

Mycie paneli nie jest konieczne, ale zaleca się robienie tego cyklicznie 1-2 razy w roku, w szczególności późną wiosną. Panele należy myć pod niskim ciśnieniem, bez detergentów, szczotek oraz uzdatnioną wodą (najlepiej wodą deszczową). Mycie twardą wodą przyniesie odwrotny skutek, ponieważ powstaną smugi, które będa ograniczać prace modułu. Zalecamy korzystanie z wykwalifikowanych osób, mających doświadczenie w czyszczeniu modułów fotowoltaicznych.

Czy panele należy odśnieżać?

Z racji montażu modułów fotowoltaicznych pod kątem, nie trzeba odśnieżać instalacji na dachu. Panele fotowoltaiczne produkują nawet niewielkie ilości energii elektrycznej nagrzewają się co powoduje topnienie śniegu zalegającego na modułach.

Czy w Polsce jest wystarczająco słonecznie, aby instalacja była opłacalna?

Niemcy od lat biją rekordy wytwarzanej mocy fotowoltaicznej, a nasłonecznienie jest tam bardzo zbliżone do tego w Polsce. Według badań SolarGIS średnie nasłonecznienie w naszym kraju wynosi ok. 1050–1150 kWh/m kw. Jest to wartość wystarczająca, żeby zapewnić produkcję energii przez cały rok. Oczywiście ilość wytwarzanej energii będzie się zmieniać w zależności od pory roku, ale nie jest prawdą, że w Polsce posiadanie paneli się nie opłaca.

Ile mam czasu na wykorzystanie wyprodukowanych nadwyżek prądu?

W obecnym systemie opustów, wygenerowane nadwyżki prądu są przekazywane do ogólnej sieci elektrycznej. Na ich wykorzystanie mamy 365 dni od daty przesłania do sieci. Po tym czasie nadwyżki przepadają.

Po jakim czasie zwróci się inwestycja?

Zwrot inwestycji uzależniony jest kilku czynników - wielkości i kosztu instalacji, formy płatności (gotówka, kredyt bądź pół na pół) i ewentualnej wysokości raty oraz przyznanych dotacji. Średnio zwrot inwestycji następuje w ciągu 4-7 lat. Po tym czasie prosument zaczyna liczyć oszczędności.

Jakie opłaty będę ponosić po założeniu instalacji?

W ciągu 30 dni od montażu (po zgłoszeniu licznika do zakładu energetycznego) prąd pozyskiwany jest dzięki instalacji, a to oznacza, że nie trzeba płacić wysokich rachunków. Rachunku, który otrzymują prosumenci zakłada opłatę abonamentową w wysokości 10-20 zł).

Czy firma pomaga załatwić wszystkie formalności?

Zespół Sun-Pro to specjaliści, którzy pomagają na każdym etapie współpracy (poprzez formalności dotyczące umowy, zgłoszenie licznika, na pomocy w pozyskaniu dotacji kończąc).

Czy spotkanie i wycena na pewno są darmowe?

Spotkanie z naszym doradcą, audyt i przygotowanie kalkulacji jest całkowicie bezpłatne i do niczego nie zobowiązuje.

Ile trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Czas trwania montażu uzależniony jest od wielkości instalacji, zazwyczaj trwa od jednego do dwóch dni.

Ile trwa montaż pompy ciepła?

Czas trwania montażu pompy ciepła trwa zazwyczaj od dwóch do trzech dni.

Czy serwis fotowoltaiki i pompy ciepła jest konieczny?

Serwis fotowoltaiki nie jest konieczny, ale z uwagi na fakt, że jest to instalacja elektryczna, zaleca się przynajmniej 5-letni przegląd. Usługę serwisu można znaleźć w naszej ofercie - klik.

U konkurencji jest taniej.

Zawsze znajdzie się ktoś, kto zrobi coś taniej. Pytanie czy zrobi to dobrze. Czy jest pewność, że ma wiedzę, doświadczenie i korzysta z dobrej jakości produktów.

 

Za ceną naszych usług idzie:

  • jakość - korzystamy z najlepszych dostawców systemów fotowoltaicznych i pomp ciepła w kraju, jesteśmy m.in. autoryzowanym partnerem marki Viessmann.
  • doświadczenie - jesteśmy na rynku od 9 lat, widzieliśmy już chyba wszystkie możliwe dachy, kreatywność monterów innych firm i nieprawidłowo wykonane instalacje. Sami mamy na koncie ponad 8 000 współprac z klientem indywidualnym i ok. 500 z klientem biznesowym.
  • bezpieczeństwo - mamy przejrzystą sytuacją finansową, długoletni staż, specjalistów na pokładzie i najlepsze komponenty i produkty. Do tego korzystamy z systemu monitorującego instalacje naszych klientów.
  • zespół - Sun-Pro to przede wszystkim ludzie, znający się na tym, co robią, podchodzący do swojej pracy i klientów z zaangażowaniem, cierpliwością i zrozumieniem.
  • opieka na każdym etapie współpracy, również po montażu,
  • opinie i rekomendacje zadowolonych klientów, co można sprawdzić m.in. w serwisie Google.

 

Nie moglibyśmy spojrzeć sobie w oczy oferując wątpliwej jakości usługi. Każdego klienta wyposażamy w niezbędną wiedzą, wyjaśniamy, edukujemy i robimy wszystko, żeby miał pewność, że można nam ufać.

 

A Ty? Komu zaufasz?

Zainteresowała Cię nasza oferta? Porozmawiajmy - to nic nie kosztuje

Jestem świadomy/a przysługującego mi prawa do wycofania zgody. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych, dostępne są w Polityce Prywatności.

Szybki kontaktDane firmy

ul. Energetyczna 6
80-180 Kowale

+48 530 290 029

biuro@sunpro.com.pl