Energia ze słońca? Jak to możliwe? Czy to rzeczywiście działa? Działa, o czym z miesiąca na miesiąc przekonuje się coraz więcej osób.
Termomodernizacja w ramach programu "Czyste Powietrze" odnosi się do kompleksowych działań mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.
Zaliczają się do nich m.in.:
Beneficjent programu może wykonać kompleksową termomodernizację, czyli zrealizować wszystkie z powyższych działań bądź tylko niektóre z nich.
Program jest dedykowany właścicielom i współwłaścicielom jednorodzinnych domów mieszkalnych lub lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą (do programu kwalifikują się maksymalnie dwie księgi wieczyste).
Program nie obejmuje domów w budowie.
Domy wybudowane do 12 grudnia 2012 r. - pozwolenie na budowę oraz odbiór nie są wymagane. Domy wybudowane po tym terminie - pozwolenie na budowę oraz odbiór są wymagane.
Jeżeli Beneficjent otrzymał pozwolenie na budowę po 2014 r. w ramach programu Czyste Powietrze możliwa jest wyłącznie wymiana źródła ciepła i montaż instalacji fotowoltaicznej (nie ma możliwości pełnej termomodernizacji).
Maksymalny roczny dochód Beneficjenta, aby mógł skorzystać z dotacji to 135 tys. zł netto.
Mycie paneli nie jest konieczne, ale zaleca się robienie tego cyklicznie 1-2 razy w roku, w szczególności późną wiosną. Panele należy myć pod niskim ciśnieniem, bez detergentów, szczotek oraz uzdatnioną wodą (najlepiej wodą deszczową). Mycie twardą wodą przyniesie odwrotny skutek, ponieważ powstaną smugi, które będa ograniczać prace modułu. Zalecamy korzystanie z wykwalifikowanych osób, mających doświadczenie w czyszczeniu modułów fotowoltaicznych.
Z racji montażu modułów fotowoltaicznych pod kątem, nie trzeba odśnieżać instalacji na dachu. Panele fotowoltaiczne produkują nawet niewielkie ilości energii elektrycznej nagrzewają się co powoduje topnienie śniegu zalegającego na modułach.
Niemcy od lat biją rekordy wytwarzanej mocy fotowoltaicznej, a nasłonecznienie jest tam bardzo zbliżone do tego w Polsce. Według badań SolarGIS średnie nasłonecznienie w naszym kraju wynosi ok. 1050–1150 kWh/m kw. Jest to wartość wystarczająca, żeby zapewnić produkcję energii przez cały rok. Oczywiście ilość wytwarzanej energii będzie się zmieniać w zależności od pory roku, ale nie jest prawdą, że w Polsce posiadanie paneli się nie opłaca.
W obecnym systemie opustów, wygenerowane nadwyżki prądu są przekazywane do ogólnej sieci elektrycznej. Na ich wykorzystanie mamy 365 dni od daty przesłania do sieci. Po tym czasie nadwyżki przepadają.
Zwrot inwestycji uzależniony jest kilku czynników - wielkości i kosztu instalacji, formy płatności (gotówka, kredyt bądź pół na pół) i ewentualnej wysokości raty oraz przyznanych dotacji. Średnio zwrot inwestycji następuje w ciągu 4-7 lat. Po tym czasie prosument zaczyna liczyć oszczędności.
W ciągu 30 dni od montażu (po zgłoszeniu licznika do zakładu energetycznego) prąd pozyskiwany jest dzięki instalacji, a to oznacza, że nie trzeba płacić wysokich rachunków. Rachunku, który otrzymują prosumenci zakłada opłatę abonamentową w wysokości 10-20 zł).
Zespół Sun-Pro to specjaliści, którzy pomagają na każdym etapie współpracy (poprzez formalności dotyczące umowy, zgłoszenie licznika, na pomocy w pozyskaniu dotacji kończąc).
Spotkanie z naszym doradcą, audyt i przygotowanie kalkulacji jest całkowicie bezpłatne i do niczego nie zobowiązuje.
Czas trwania montażu uzależniony jest od wielkości instalacji, zazwyczaj trwa od jednego do dwóch dni.
Czas trwania montażu pompy ciepła trwa zazwyczaj od dwóch do trzech dni.
Serwis fotowoltaiki nie jest konieczny, ale z uwagi na fakt, że jest to instalacja elektryczna, zaleca się przynajmniej 5-letni przegląd. Usługę serwisu można znaleźć w naszej ofercie - klik.
Zawsze znajdzie się ktoś, kto zrobi coś taniej. Pytanie czy zrobi to dobrze. Czy jest pewność, że ma wiedzę, doświadczenie i korzysta z dobrej jakości produktów.
Za ceną naszych usług idzie:
Nie moglibyśmy spojrzeć sobie w oczy oferując wątpliwej jakości usługi. Każdego klienta wyposażamy w niezbędną wiedzą, wyjaśniamy, edukujemy i robimy wszystko, żeby miał pewność, że można nam ufać.
A Ty? Komu zaufasz?