Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Autokonsumpcja energii z fotowoltaiki - jak ją zwiększyć?

03.02.2022
Autokonsumpcja energii z fotowoltaiki - jak ją zwiększyć?

Autokonsumpcja energii elektrycznej to inaczej bieżąca konsumpcja, bieżące zużycie wyprodukowanej dzięki instalacji fotowoltaicznej energii. W przypadku domów jednorodzinnych jest ona na poziomie 25-35%, co oznacza, że w przypadku:

  • obowiązującego systemu opustów, nadwyżki magazynowane są w sieci ogólnej, a odbierane zgodnie z bilansowaniem 1 do 0,8 (w przypadku instalacji o mocy nie większej niż 10 kW) lub 1 do 0,7 (w przypadku instalacji o mocy większej niż 10 kW),
  • nadchodzącego systemu net-billingu, nadwyżki będą sprzedawane po cenie rynkowej.

 

Autokonsumpcja na poziomie 25-35% wynika z tego, że w momencie najwyższych produkcji energii (godziny okołopołudniowe) zapotrzebowanie na nią jest najmniejsze. Mieszkańców zazwyczaj nie ma w domu.

 

Bieżąca konsumpcja jest jednym z elementów, który ma wpływ na opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną, dlatego wskazane jest jej zwiększanie. W obliczu nadchodzących zmian zwiększenie autokonsumpcji ogranicza proces sprzedaży i kupna nadwyżek energii, co w konsekwencji oznacza większe oszczędności.


Jest kilka sposobów na zwiększenie bieżącego zużycia wyprodukowanej samodzielnie energii.

 

1. Planuj pracę urządzeń/realizację obowiązków domowych

Jeżeli masz możliwość, prace domowe wykonuj wtedy, gdy produkcja energii jest nakwiększa, czyli w ciągu dnia bądź w weekendy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe. Z pomocą przychodzi technologia. Wiele urządzeń AGD posiada funkcję planowania. To oznacza, że mogą uruchamiać się po zaprogramowaniui wtedy, gdy tego potrzebujesz, a nie wtedy kiedy akurat jesteś w domu.

 

2. Wymień niektóre urządzenia

Zastąp urządzenia wykorzystujące inne paliwo elektronicznymi odpowiednikami np. kuchenkę gazową płytą indukcyjną. Nie dość, że będą one bardziej wydajne, będą przede wszystkim bezpieczniejsze.

 

3. Zainwestuj w pompę ciepła

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie instalacji z pompą ciepła (o tym idealnym duecie pisaliśmy w tym materiale). Urządzenie ogrzeje budynek oraz podgrzeje wodę. Gdy fotowoltaika produkuje energię, a zapotrzebowanie energetyczne budynku na cele gospodarcze jest niskie, to właśnie pompa ciepła pomoże efektywnie ją wykorzystać.

 

Osoby chcące zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”.

 

! Jesteśmy autoryzowanym partnerem firmy Viessmann - lidera produkcji kotłów i pomp ciepła.

 

4. Pomyśl o klimatyzatorze

Duże znaczenie w autokonsumpcji ma zagospodarowanie prądu latem, gdy jego produkcja jest najwyższa. Skoro mowa o lecie, na myśl przychodzą wysokie temperatury, a tym samym klimatyzacja. Instalacja fotowoltaiczna może być idealnym źródłem zasilania tego urządzenia (klimatyzatory są w naszej ofercie).

 

5. Pojazd elektryczny to też opcja

Autokonsumpcję można również zwiększyć inwestując w pojazd elektryczny: hulajnogę, rower, a przede wszystkim samochód. Wykorzystanie ładowarki w ciągu dnia i zatankowanie auta energią słoneczną pozwoli zoptymalizować koszty (carporty i ładowarki do aut elektrycznych są w naszej ofercie).

 

6. Może magazyn energii?

Sposobem na, nie zwiększenie autokonsumpcji, ale na przechowanie prądu z instalacji „na później” jest przydomowy magazyn. Właściwie dobrana moc oraz nawet niewielki magazyn pozwoli na zwiększenie konsumpcji energii do 80-90%, a tym samym na generowanie największych oszczędności (magazyny energii są w naszej ofercie).

 

Nadchodzący system rozliczania zakładający sprzedaż nadwyżek wyprodukowanego prądu po cenach hurtowych i kupowania go po cenach detalicznych sprawi, że autokonsumpcja stanie się bardzo istotnym sposobem na skrócenie czasu zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę.

 

Nasi doradcy są do dyspozycji, umów bezpłatne spotkanie:

www.sunpro.com.pl/kontakt

530 290 029