Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.
Autokonsumpcja energii elektrycznej to inaczej bieżąca konsumpcja, bieżące zużycie wyprodukowanej dzięki instalacji fotowoltaicznej energii. W przypadku domów jednorodzinnych jest ona na poziomie 25-35%, co oznacza, że w przypadku:
Autokonsumpcja na poziomie 25-35% wynika z tego, że w momencie najwyższych produkcji energii (godziny okołopołudniowe) zapotrzebowanie na nią jest najmniejsze. Mieszkańców zazwyczaj nie ma w domu.
Bieżąca konsumpcja jest jednym z elementów, który ma wpływ na opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną, dlatego wskazane jest jej zwiększanie. W obliczu nadchodzących zmian zwiększenie autokonsumpcji ogranicza proces sprzedaży i kupna nadwyżek energii, co w konsekwencji oznacza większe oszczędności.
Jest kilka sposobów na zwiększenie bieżącego zużycia wyprodukowanej samodzielnie energii.
1. Planuj pracę urządzeń/realizację obowiązków domowych
Jeżeli masz możliwość, prace domowe wykonuj wtedy, gdy produkcja energii jest nakwiększa, czyli w ciągu dnia bądź w weekendy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to możliwe. Z pomocą przychodzi technologia. Wiele urządzeń AGD posiada funkcję planowania. To oznacza, że mogą uruchamiać się po zaprogramowaniui wtedy, gdy tego potrzebujesz, a nie wtedy kiedy akurat jesteś w domu.
2. Wymień niektóre urządzenia
Zastąp urządzenia wykorzystujące inne paliwo elektronicznymi odpowiednikami np. kuchenkę gazową płytą indukcyjną. Nie dość, że będą one bardziej wydajne, będą przede wszystkim bezpieczniejsze.
3. Zainwestuj w pompę ciepła
Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie instalacji z pompą ciepła (o tym idealnym duecie pisaliśmy w tym materiale). Urządzenie ogrzeje budynek oraz podgrzeje wodę. Gdy fotowoltaika produkuje energię, a zapotrzebowanie energetyczne budynku na cele gospodarcze jest niskie, to właśnie pompa ciepła pomoże efektywnie ją wykorzystać.
Osoby chcące zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”.
4. Pomyśl o klimatyzatorze
Duże znaczenie w autokonsumpcji ma zagospodarowanie prądu latem, gdy jego produkcja jest najwyższa. Skoro mowa o lecie, na myśl przychodzą wysokie temperatury, a tym samym klimatyzacja. Instalacja fotowoltaiczna może być idealnym źródłem zasilania tego urządzenia (klimatyzatory są w naszej ofercie).
5. Pojazd elektryczny to też opcja
Autokonsumpcję można również zwiększyć inwestując w pojazd elektryczny: hulajnogę, rower, a przede wszystkim samochód. Wykorzystanie ładowarki w ciągu dnia i zatankowanie auta energią słoneczną pozwoli zoptymalizować koszty (carporty i ładowarki do aut elektrycznych są w naszej ofercie).
6. Może magazyn energii?
Sposobem na, nie zwiększenie autokonsumpcji, ale na przechowanie prądu z instalacji „na później” jest przydomowy magazyn. Właściwie dobrana moc oraz nawet niewielki magazyn pozwoli na zwiększenie konsumpcji energii do 80-90%, a tym samym na generowanie największych oszczędności (magazyny energii są w naszej ofercie).
Nadchodzący system rozliczania zakładający sprzedaż nadwyżek wyprodukowanego prądu po cenach hurtowych i kupowania go po cenach detalicznych sprawi, że autokonsumpcja stanie się bardzo istotnym sposobem na skrócenie czasu zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę.
Nasi doradcy są do dyspozycji, umów bezpłatne spotkanie:
530 290 029