Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Wymiana kopciuchów - wiesz o wszystkim?

20.01.2022
Wymiana kopciuchów - wiesz o wszystkim?

Od lipca 2021 r. ruszył rejestr pieców i kotłów, a to oznacza, że każdy właściciel domu jednorodzinnego albo zarządca w domu wielorodzinnym ma obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej.

  • Na zgłoszenie źródeł ciepła jest rok od 1 lipca 2021 - dotyczy to źródeł ciepła, które istniały przed tą datą.
  • Piece, kotły, pompy ciepła i inne ogrzewanie, które zostało zainstalowane po 1 lipca 2021 roku trzeba zgłosić w ciągu 14 dni.

Za niezgłoszenie deklaracji w terminie grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

 

Kolejny ważna kwestia to obowiązek wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na te nowoczesne, spełniające najwyższe normy. Terminy wymiany kopciuchów wskazane są w uchwałach antysmogowych w danych województwach i można je sprawdzić na stronie: https://polskialarmsmogowy.pl/jak.../uchwaly-antysmogowe/

 

Program "Czyste Powietrze"

Program “Czyste Powietrze” to forma wsparcia finansowego przy wymianie wspomnianych wyżej nieekologicznych źródeł ciepła. Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania. 

Więcej informacji: https://czystepowietrze.gov.pl/

 

Koniec z przyłączem kotłów gazowych!

Wstrzymana została realizacja przyłączy gazowych nie tylko dla nowych domów. Osoby, które muszą wymienić piece węglowe, a chciały je zastąpić kotłami gazowymi, nie będą mogły tego zrobić. Powód? Wyczerpane na ten cel środki. Alternatywa? Wymiana na inne kotły, które ponownie trzeba będzie wymienić za kilka lat lub... pompa ciepła.

Pompa ciepła to urządzenie, które pozyskuje energię cieplną zgromadzoną w gruncie, wodzie i powietrzu w celu ogrzania pomieszczenia i wody użytkowej. Energię z otoczenia pozyskuje na poziomie 75-80%, pozostałe 20-25% z prądu. Nie ma zatem lepszego rozwiązania jak pobieranie go z instalacji fotowoltaicznej.

 

Program Czyste Powietrze zakłada dofinansowanie do pompy ciepła i fotowoltaiki nawet do 37 tys. złotych. Specjaliści Sun-Pro pomagają we wszystkich formalnościach!

Z racji dużego zainteresowania pompami ciepła ich dostępność (oraz dostępność ekip monterskich) jest ograniczona. Dlatego lepiej nie czekaj. Pomyśl o tym już dziś i bądź pewien, że zdążysz.

___

www.sunpro.com.pl/kontakt

530 290 029