Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Ile kosztuje pompa ciepła?

23.11.2023
Ile kosztuje pompa ciepła?

Zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła oraz czy to inwestycja, która się opłaca? Urządzenia te zdobywają coraz większą popularność jako ekologiczne i ekonomiczne źródła energii w domach. W tym artykule przyjrzymy się kosztom zakupu, instalacji oraz eksploatacji pomp ciepła, aby dowiedzieć się, czy jest to korzystne rozwiązanie dla Twojego domu.

 

 

 

 

Pompy ciepła – rodzaje

 

Pompy ciepła można podzielić na trzy główne typy:

 

  • gruntowe;
  • powietrzne;
  • wodne.

 

Każde z nich posiada unikalne cechy, które uwarunkowane są sposobem pozyskiwania energii. Jeśli chcesz wiedzieć, czy pompa ciepła się opłaca, najpierw musisz dowiedzieć się więcej, na jakich zasadach działa.

 

Pompy ciepła gruntowe

 

Pompy ciepła gruntowe, znane także jako geotermalne lub glebowe, stały się popularne jako ekologiczne i efektywne źródło energii do ogrzewania budynków. Pompy ciepła gruntowe wykorzystują stałą temperaturę ziemi na pewnej głębokości (zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu metrów poniżej powierzchni gruntu) jako źródło ciepła w zimie i jako „zbiornik” ciepła w lecie. Montaż tego rodzaju pomp jest skomplikowany i wymaga wiercenia głębokich otworów w ziemi, co znacząco podnosi koszt całej inwestycji oraz utrudnia prace serwisowe w razie awarii.

 

Pompy ciepła powietrzne

 

Pompy ciepła powietrzne, zdobywają popularność dzięki prostocie instalacji i niższym kosztom początkowym. Co dokładnie kryje się za tym rodzajem technologii? Urządzenia wykorzystują energię zawartą w otaczającym nas powietrzu do ogrzewania wnętrz. W zimie pompa czerpie ciepło z powietrza na zewnątrz i przekazuje je do budynku. Systemy te składają się z dwóch głównych jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej. Pierwsza pobiera ciepło z powietrza, podczas gdy jednostka wewnętrzna przekazuje je do systemu ogrzewania w budynku. Wyróżnić można pompy monoblokowe, które mają wszystkie komponenty w jednej jednostce zewnętrznej. Z kolei wersje split posiadają oddzielne jednostki wewnętrzne i zewnętrzne, które są połączone przewodami.

 

Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

 

Decyzja o zakupie i instalacji pompy ciepła to inwestycja na lata, której efekty można odczuć zarówno w komforcie mieszkania, jak i w portfelu. Ile kosztuje pompa ciepła z montażem? Decydując się na tę inwestycję, należy mieć świadomość, że samo urządzenie to nie wszystko. Procentowo można określić udział w całkowitym koszcie na 48%. Na cenę ostateczną składają się również inne, bardzo ważne elementy takie jak:

 

  • armatura – 24% kosztów,
  • CWU – 9%;
  • bufor – 4%;
  • elektryka;
  • montaż – 14%;

 

Koszt całej inwestycji zależy od wielu kwestii, chociażby od mocy potrzebnego urządzenia czy klasy danej pompy z oferty producenta. Oczywiste jest, że urządzenia klasy premium będą droższe. Warto pamiętać, że profesjonalna instalacja jest kluczem do długotrwałego i efektywnego działania urządzenia, dlatego dobrze zainwestować w doświadczonego i zaufanego instalatora. Koszty mogą różnić się w zależności od regionu, skomplikowania instalacji oraz wymagań konkretnego obiektu. Należy uwzględnić także przygotowanie terenu (w przypadku pomp gruntowych), niezbędne pozwolenia, a także ewentualne prace ziemne czy hydrotechniczne (dla pomp wodnych). 

 

Opłacalność inwestycji

 

Ile kosztuje pompa ciepła do ogrzewania domu w stosunku do alternatywnych systemów ogrzewania? Instalacje te wypadają korzystnie w długoterminowej perspektywie. W połączeniu z fotowoltaiką mogą przynieść jeszcze większe oszczędności, jednak to, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca, zależy od indywidualnych warunków i potrzeb użytkownika. Dzięki rządowemu wsparciu można znacząco obniżyć koszty inwestycji. Program Mój Prąd 5.0 oferuje dofinansowanie pompy ciepła w wysokości 19 400 zł, bez konieczności udokumentowania wysokości dochodów. Innym rozwiązaniem jest program Czyste Powietrze, gdzie finansowanie odbywa się na trzech różnych poziomach. 2 i 3 poziom oferuje 70%, a nawet 100% pokrycia poniesionych kosztów. Istnieje również możliwość otrzymania dotacji przed rozpoczęciem montażu w wysokości 50% całej inwestycji. 

 

Kiedy mowa o korzyściach finansowych, warto spojrzeć na konkretne przykłady, jak gwałtowny wzrost cen opału w 2022 roku. Inwestując w pompę ciepła, unikamy konieczności zakupu opału w przyszłości. Z kolei połączenie pompy ciepła z panelem fotowoltaicznym stanowi najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania mieszkania. Jest to więc rozwiązanie przynoszące szereg korzyści dla budżetu domowego.

 

Ile kosztuje pompa ciepła – podsumowanie

 

Rozważając montaż pompy ciepła, analizując przede wszystkim jej koszt, warto mieć na uwadze dwa aspekty – za co płacę oraz jak bardzo przyszłościowa jest to inwestycja. Dziś, przy sporym wyborze firm instalatorskich, warto być czujnym. Finalna cena – nawet wyższa – może odpowiadać za właściwy dobór urządzenia, prawidłowy montaż i uruchomienie, a tym samym za poczucie bezpieczeństwa klienta i eliminację problemów w przyszłości. Pozornie niski koszt na początku inwestycji może zakończyć się częstymi, kosztownymi pracami serwisowymi bądź wymianą ważnych elementów pompy ciepła, jak np. sprężarka. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem w określonej lokalizacji, sprawdź naszą ofertę, aby dowiedzieć się, ile kosztuje pompa ciepła. Więcej informacji znajdziesz w zakładkach:

 

 

Istnieje również możliwość uzyskania dotacji na pompę ciepła, co dodatkowo może zmniejszyć koszty inwestycji.