Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Termomodernizacja - wszystko co musisz wiedzieć

03.10.2024
Termomodernizacja - wszystko co musisz wiedzieć

Termomodernizacja domu to nie tylko inwestycja w komfort cieplny, ale także w długoterminowe oszczędności i ochronę środowiska. W dobie rosnących kosztów energii i coraz większej troski o ekologię, modernizacja budynków staje się priorytetem dla wielu właścicieli domów. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest termomodernizacja, jakie korzyści przynosi, jakie działania obejmuje oraz jak można uzyskać dofinansowanie na jej realizację. Dowiesz się również na co uważać, aby świadomie podjąć decyzję o poprawie efektywności energetycznej swojego domu.

 


Co to jest termomodernizacja?


Termomodernizacja to proces modernizacji budynku mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej. Obejmuje szereg działań, które mają za zadanie zmniejszyć zużycie energii, poprawić komfort cieplny oraz obniżyć koszty eksploatacyjne. Proces rozpoczyna się od audytu energetycznego, który wskazuje, jakie prace są niezbędne i jakie będą miały efekty.


Do termomodernizacji zaliczamy:

  • Ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów i stropów
  • Wymianę okien i drzwi, bram garażowych
  • Modernizację systemów grzewczych, w tym wymianę pieców i kotłów, np. na pompę ciepła czy kotły na pellet 
  • Instalację odnawialnych źródeł energii, takich jak panele fotowoltaiczne
  • Wprowadzenie systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.


Co daje termomodernizacja?


Termomodernizacja przynosi wiele korzyści:

  • Znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie i chłodzenie domu
  • Poprawę komfortu życia mieszkańców dzięki utrzymaniu stałej temperatury w pomieszczeniach
  • Pozytywny wpływ na środowisko poprzez redukcję emisji CO2
  • Wygodę i porządek - rezygnacja ze starego źródła ciepła, które wymaga składowania opału i podkładania do pieca


Jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji domu?


Dofinansowanie do termomodernizacji można uzyskać z różnych źródeł, takich jak programy rządowe, np. „Czyste Powietrze”. Aby uzyskać dofinansowanie, należy spełnić określone kryteria, takie jak dochodowość gospodarstwa domowego. Program dotyczy domów jednorodzinnych wolnostojących, bliźniaków, szeregówek, które są oddane do użytku (dotację mogą otrzymać maksymalnie dwa lokale, tj. dwie księgi wieczyste). Istotna jest również data oddania naszego domu do użytku. Domy wybudowane przed 2012 r. nie muszą mieć odbioru i pozwolenia na budowę. Domy wybudowane po 2012 r. muszą mieć takie dokumenty, aby otrzymać dotację. Termomodernizacja jest możliwa w przypadku domów, których budowę zakończono przed 2014 r.

 

Jak wygląda cały proces w przypadku prefinansowania (dotacja wypłacona w 50% przed montażem)?

  1. Podpisanie umowy z instalatorem
  2. Skompletowanie dokumentacji do wniosku
  3. Złożenie wniosku do WFOŚiGW (Sun-Pro składa wnioski w imieniu klientów)
  4. Oczekiwanie na decyzję dot. przyznania dotacji
  5. Pozytywne rozpatrzenie wniosku
  6. Wpłata zaliczki przez WFOŚiGW (50% netto inwestycji)
  7. Wpłata własna klienta (np. tylko VAT)
  8. Audyt energetyczny
  9. Rozpoczęcie realizacji inwestycji
  10. Zakończenie realizacji inwestycji i rozliczenie z WFOŚiGW - wypłacenie II transzy dofinansowania.


Na co uważać?

 

Program Czyste Powietrze zaktywizował - na niekorzyść Beneficjentów - firmy, których głównym celem działalności jest oszustwo. Ministerstwo apeluje o ostrożność i weryfikowanie na kilku poziomach handlowców i firmy, które oferują przeprowadzenie termomodernizacji.

 

Co powinno wzbudzać wątpliwości?:

  • informacja, że klient otrzyma wszystko za darmo - dofinansowanie dotyczy kwoty netto inwestycji, zatem klient jest zobowiązany do zapłaty VAT-u nawet na najwyższym poziomie dofinansowania)
  • dużo niższe kwoty za poszczególne inwestycje - OZE kosztuje, jeżeli firma proponuje dużo niższe ceny niż konkurencyjne podmioty, prawdopodobnie ucierpi na tym jakość produktów lub wykonania)
  • firma jest bardzo krótko na rynku - informację o tym kiedy firma została zarejestrowana można sprawdzić w internecie, dokładnie w KRS. 3-letnia aktywność na rynku (i krócej) to mało, aby mieć pewność, że wykonawca wie co robi
  • negatywne opinie w internecie - niezadowolony klient prawdę Ci powie. Jeżeli firma ma sporo niepochlebnych opinii, warto wziąć je pod uwagę. Jeżeli opinii nie ma w ogóle, również powinna zapalić się czerwona lampka.
  • brak aktywności firmy w przestrzeni internetowej - nie publikuje informacji, nie chwali się swoimi realizacjami, nie wiadomo kim są ci ludzie. Jeżeli wykonawca nie pokazuje “twarzy”, być może warto zastanowić się czy warto wspołpracować z taką firmą

 

Termomodernizacja to klucz do oszczędności i komfortu w Twoim domu. Niezależnie od tego, czy planujesz ocieplenie ścian, zmianę ogrzewania, wymianę okien czy instalację fotowoltaiki, warto zainwestować w te działania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach dofinansowania i szczegółach technicznych, skontaktuj się z nami – pomożemy Ci przejść przez cały proces krok po kroku.


530 290 029

biuro@sunpro.com.pl


Nasze realizacje