Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Program "Czyste Powietrze"

15.09.2019
Program

Z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem w Polsce rocznie umiera ok. 45 tysięcy osób! Najgroźniejsze dla zdrowia jest długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku. Jak długo przebywasz w bezpośredniej odległości od źródła takiego zanieczyszczenia? Czy wiesz, że często jest nim Twój własny przestarzały piec? Albo piec Twojego sąsiada? Pomyślałeś o nim kiedykolwiek, jak o cichym zabójcy?

 

Uchwały antysmogowe

14 województw uchwaliło prawo antysmogowe, zakazujące palenia w kotłach na węgiel, drewno, ekogroszek i pelet, które nie spełniają unijnej dyrektywy Ekoprojektu (klasy 5). Klasa kotła musi być uwidoczniona na tabliczce znamionowej i potwierdzona certyfikatem. Jeżeli piec nie posiada certyfikatu – jest uznawany za bezklasowy. Wymiana takiego pieca jest obowiązkowa. Upoważnione osoby będą przeprowadzały kontrole w domach, w celu wykrycia źródeł zanieczyszczania powietrza.

 

Jak dostosować się do nowego prawa?

Należy jak najszybciej dokonać wymiany kotła niespełniającego wymagań Ekoprojektu na nowe, ekologiczne źródło ciepła. Rekomendowane i najwyżej dofinansowywane są pompy ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Ministerstwo Klimatu wykonało wiele analiz, które jednoznacznie wskazują, że połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki jest w perspektywie czasu najtańszym dla użytkownika rozwiązaniem. 

 

Do kiedy można ogrzewać domy kotłami na węgiel i drzewo?

W województwie pomorskim:

kotłami bez klasy oraz klasy 1 i 2 - do 31 sierpnia 2024 roku

kotłami klasy 3 i 4 - do 31 sierpnia 2026 roku

kotłami klasy 5 - do 30 września 2035 roku

 

Pozostałe województwa: https://polskialarmsmogowy.pl/jak-wygrac-ze-smogiem/uchwaly-antysmogowe/

 

Dla spóźnialskich przewidziano kary

Zgodnie z kodeksem wykroczeń osoby, które w terminie nie dokonają wymiany kotła, podlegają grzywnie w wysokości do 5.000 zł. Właściwe służby uzyskały uprawnienia do kontroli nieruchomości.

 

Korzyści z likwidacji starego kotła

- niskie koszty ogrzewania, a nawet brak (przy połączeniu pompy ciepła z fotowoltaiką)
- zmniejszenie ryzyka przedwczesnych zgonów, chorób płuc i serca 
- możliwość uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze do 37 tys.zł
- możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej do 53. tys. zł
- wygoda użytkowania i oszczędność czasu (nie trzeba dorzucać do pieca)


UZYSKAJ DOFINANSOWANIE 

Program Czyste Powietrze zapewnia wsparcie finansowe osób dokonujących wymiany starych kotłów, docieplenia budynków, wymiany okien i drzwi zewnętrznych oraz montażu instalacji fotowoltaicznych. 

 

podstawowy poziom dofinansowania

do 25 000 zł - bez instalacji fotowoltaicznej

do 30 000 zł - z instalacją fotowoltaiczną

 

podwyższony poziom dofinansowania

do 32 000 zł - bez instalacji fotowoltaicznej

do 37 000 zł - z instalacją fotowoltaiczną

 

Wszystko już wiem, jestem zdecydowany/a na wymianę kotła. Co zrobić?

Umów się z nami na bezpłatne spotkanie z naszym doradcą. Przeprowadzimy krótki audyt, odpowiemy na wszystkie pytania, przygotujemy darmową koncepcję i wycenę oraz będziemy wsparciem na każdym etapie realizacji inwestycji. Pomożemy również w przygotowaniu wniosku o dotację lub inne środki finansowe, pochodzące z preferencyjnych kredytów bankowych.

 

Wypełnij formularz kontaktowy i umów darmowe spotkanie.