Blog Artykuły tematyczne

Wątpliwości czy obawy dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii bardzo często wynikają z niewiedzy. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga lub do kontaktu. Chętnie porozmawiamy.

scroll

Skąd taki wzrost zainteresowania pompami ciepła?

14.07.2022
Skąd taki wzrost zainteresowania pompami ciepła?

Pompy ciepła nie są nowością. W Polsce montuje się je od lat, ale nie w takich ilościach jak ma to miejsce w tym roku. Skąd tak duże zainteresowanie tymi urządzeniami? Jak to jest, że w tym momencie popyt jest dużo, dużo wyższy niż podaż? Poniżej 6 głównych powodów.

 

1. Koszt opału

 

Podobno, gdy nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. Tak jest również w tym przypadku. Ceny opału dosłownie rosną w oczach. Tona ekogroszku w 2021 r. kosztowała w granicach 800 zł. Pod koniec roku było to już 1500 - 1600 zł. W kwietniu br. ceny oscylowały w okolicach 2000 zł, w maju dochodziły do 3000 zł za tonę, mamy lipiec i już widzimy oferty dobijające do 4000 zł. Podwyżki dotyczą także pelletu. Ceny wzrosły w ciągu 2022 r. trzykrotnie. NBP zapowiada również duże, dwucyfrowe wzrosty cen gazu. Właściciele domów łapią się za głowę. Poziom inflacji, drożejące produkty spożywcze i rosnące koszty utrzymania zmuszają do poszukiwania mniej obciążających portfele rozwiązań.


Zgodnie z obliczeniami POBE (Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej) koszty ogrzewania domów są najniższe, gdy w gospodarstwie znajduje się pompa ciepła. 


Symulacje: http://pobe.pl/kalkulator-pobe-koszty-ogrzewania-w-typowych-budynkach/

 


2. Trudna dostępność surowców służących do ogrzewania domu

 

Ceny to nie jedyny problem. Nawet jeśli ktoś zaakceptował podwyżki i jest gotów pozostać przy obecnym źródle ogrzewania, nie jest powiedziane, że bez problemu zaopatrzy swoją kotłownię. Zapasy surowców są na wyczerpaniu, coraz częściej można spotkać się wśród klientów hurtowni z tworzeniem list kolejkowych. Towar, który pojawia się w sprzedaży np. o określonych godzinach, natychmiast znika. Niektóre sklepy wprowadzają ograniczenia ilościowe w ramach jednego zamówienia.


Sytuacja jest niepokojąca, dlatego coraz więcej osób przychylniejszym okiem patrzy na urządzenia zasilane niewyczerpalną energią - energią z natury.

 


3. Dofinansowanie z programu Czyste Powietrze i Moje Ciepło

 

Znaczący wpływ na rozwój rynku pomp ciepła w Polsce mają programy zakładające wsparcie finansowe w zakresie zakupu i montażu tych urządzeń. Rządowy program Czyste Powietrze uruchomiony w 2018 r. dedykowany jest właścicielom i współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych. Skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków. Funkcjonują trzy poziomy dofinansowania zgodnie, z którymi przy zakupie pompy ciepła typu powietrze-woda można otrzymać 13 500 zł, 18 000 zł lub 27 000 zł. Do tej pory dotacje we wszystkich przypadkach otrzymywano po zakończeniu inwestycji. NFOŚiGW zapowiedział uruchomienie programu Czyste Powietrze+. Nowe zasady mówią o przyznaniu 50% dotacji jeszcze przed montażem, co dodatkowo wpłynie na wzrost zainteresowania pompami ciepła.

 


4. Brak dofinansowania do kotłów węglowych

 

Zostając w  temacie dotacji, do końca 2021 r. program Czyste Powietrze zakładał również dofinansowanie do wymiany nieekologicznych źródeł ciepła na kocioł na węgiel. Z uwagi na dużo niższy koszt początkowy inwestycji niż w przypadku pompy ciepła, wiele osób decydowało się na to rozwiązanie. Od nowego roku dofinansowanie nie przysługuje, co spowodowało żywsze zainteresowanie innymi opcjami.

 


5. Uchwały antysmogowe

 

Wymiana starych, nieekologicznych źródeł ciepła w wielu przypadkach podyktowana jest obowiązkiem wynikającym z uchwał antysmogowych wprowadzonych w 14 województwach w Polsce. Posiadacze tzw. “kopciuchów” mogą wymienić je na kotły wyższej klasy, mając na uwadze konieczność ponownej ich wymiany za kilka lat bądź od razu postawić na najbardziej ekologiczne rozwiązanie - odnawialne źródło energii. Biorąc pod uwagę podwyżki cen opału, inwestycja w pompę ciepła zwróci się w zaledwie kilka lat, generując oszczędności w domowym budżecie przez kolejne kilkadziesiąt.


Sprawdź do kiedy musisz wymienić swój stary piec: https://polskialarmsmogowy.pl/jak-wygrac-ze-smogiem/uchwaly-antysmogowe/

 


6. Kierunek OZE

 

Zmiana dzieje się tu i teraz, na naszych oczach. Coś, co jeszcze jakiś czas temu było pewną egzotyką (jak np. w przypadku instalacji fotowoltaicznych) staje się standardem. Coraz więcej mówi się o konieczności wdrażania działań na rzecz dbałości o środowisko naturalne. To zadanie w głównej mierze dla rządów państw, międzynarodowych i krajowych instytucji i organizacji. Dlatego bardzo ważne jest przyglądanie się strategiom działania np. sąsiadujących Państw. Niemcy deklarują, że pompy ciepła staną się obowiązkowym standardem rynkowym od stycznia 2024 r. Holenderski rząd zamierza zakazać montowania nowych instalacji grzewczych opartych na paliwach kopalnych od 2026 r. Również propozycje Komisji Europejskiej w sprawie odejścia od aut spalinowych powinny dać do myślenia. Im szybciej zaakceptujemy fakt, że Odnawialne Źródła Energii są najlepszą opcją, tym lepiej. Dla portfela i dla świata. 

 

 

___

Jeżeli poważnie myślisz o zmianie źródła ogrzewania na pompę ciepła - nie czekaj. To ostatni dzwonek, aby zdążyć przed sezonem grzewczym.

www.sunpro.com.pl

530 290 029