Warto wiedzieć O fotowoltaice

Energia ze słońca? Jak to możliwe? Czy to rzeczywiście działa? Działa, o czym z miesiąca na miesiąc przekonuje się coraz więcej osób.

scroll

Wszędzie Panele słoneczne

Na pewno przejeżdżając przez niejedno miasto zauważyłeś coraz częściej pojawiające się panele osadzone na dachach domów oraz na gruntach. Być może zastanawiałeś się wtedy czy takie rozwiązanie byłoby dobre dla Twojego gospodarstwa. Rosnąca liczba prosumentów w Polsce, potwierdza, że fotowoltaika nie jest już nowinką, a świetną alternatywą dla podwyżek cen prądu. Dzięki energii pochodzącej ze słońca i przetworzeniu jej przez instalacje fotowoltaiczne, możesz nawet w całości pokryć zapotrzebowania na energię elektryczną bez płacenia rachunków zakładowi energetycznemu.

O fotowoltaice - Wszędzie Panele słoneczne
Fotowoltaika PV - co to jest i jak działa?
Panele fotowoltaiczne - gdzie montować?
Proces i elementy instalacji
Rodzaje montowań fotowoltaiki

Fotowoltaika PV - co to jest i jak działa?

Fotowoltaika PV - co to jest i jak działa?

System fotowoltaiczny (PV) składa się z modułów, które tworzą mniejsze ogniwa. Podstawą ich budowy jest krzem, będący półprzewodnikiem. To on pochłania fotony światła słonecznego, powoduje ruch elektronów, co z kolei prowadzi do powstawania prądu. Ze względu na sposób przygotowania krzemu pod panele, wyróżnia się ogniwa monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Elementami jakie wchodzą w skład budowy modułu fotowoltaicznego są także: rama aluminiowa, szyba hartowana, folia EVA o bardzo wysokiej wytrzymałości, folia elektroizolacyjna oraz puszka przyłączeniowa. Częścią systemu jest również inwerter fotowoltaiczny, który przekształca wytworzony przez panele prąd stały na prąd zmienny, którym zasilane z kolei są wszystkie urządzenia znajdujące się w domu.

Panele fotowoltaiczne - gdzie montować?

Panele fotowoltaiczne - gdzie montować?

Z oczywistych względów najlepszym miejscem montażu instalacji jest to o największym stopniu nasłonecznienia. Może to być połać dachu, bez względu na to jakim materiałem jest pokryta, bądź powierzchnia gruntu. Na ilość wytworzonej energii wpływają czynniki, takie jak:

  • kąt nachylenia modułu,
  • kierunek, w którym usytuowane są panele.

 

Jeżeli posiadasz dom z dachem, którego kąt nachylenia wynosi 30-35° możesz liczyć na największe zyski energetyczne. Stopień nachylenia jest ważny nie tylko z racji ilości produkowanej energii, ale wpływa także na zjawisko samooczyszczania paneli np. pokrywy śniegowej podczas zimy. Minimalna wartość nachylenia powinna wynosić 10°, dlatego koniecznie należy zastosować dodatkowe rozwiązania konstrukcyjne, by w razie potrzeby zwiększyć kąt do wymaganych wartości.

 

Kolejnym aspektem, który nie może zostać pominięty podczas instalacji paneli fotowoltaicznych to kierunek, czyli położenie względem najbardziej dogodnej strony świata. Będzie nią wystawa południowa, ze względu na największe nasłonecznienie. Opcjonalnie można zdecydować się na stronę zachodnią lub wschodnią, jednak wówczas ilość wytworzonej energii będzie mniejsza.

Proces i elementy instalacji

Proces i elementy instalacji

Sprawnie działający system fotowoltaiczny (PV) pozwala wyprodukować z promieniowania słonecznego założoną ilość energii, adekwatną do zapotrzebowania. Jakie warunki muszą być zatem spełnione, aby wystarczyło prądu do zasilenia całego domu czy ważnych urządzeń w firmie lub gospodarstwie rolnym?

 

Zaczynamy od dokonania oceny pod kątem dostępności wolnej przestrzeni, obliczenia zapotrzebowania na prąd oraz możliwości finansowych pozwalających na zakupu urządzeń. Te wytyczne są niezbędne do oszacowania potrzebnej liczby paneli fotowoltaicznych. Dokładna analiza przestrzeni, wykonana przez wykwalifikowaną ekipę, pozwoli ocenić jakie miejsce na Twojej posesji będzie najbardziej optymalne do otrzymania jak najlepszej efektywności paneli, co z kolei przełoży się na uzyskanie zadowalającego poziomu oszczędności. Podczas prac w terenie brany jest pod uwagę stopień zacienienia, ukształtowanie terenu oraz ilość miejsca o najlepszym nasłonecznieniu. Montaż instalacji fotowoltaicznej nie będzie stanowił problemu, jeżeli dysponujesz wolną połacią należycie nasłonecznionego dachu bądź nieużytkowanego terenu.

 

Kolejnym etapem jest wykonanie szczegółowego projektu instalacji fotowoltaicznej, obejmujący m.in dane dotyczące obiektu, na którym mają zostać zainstalowane panele, sposób montażu instalacji, obliczenia pod kątem wymaganej mocy paneli i falownika oraz rysunki techniczne. W dalszej kolejności należy zadbać o bezpieczną dostawę wszystkich elementów systemu PV, ponieważ są delikatne i kosztowne, najlepiej kiedy kompleksowo zajmie się wszystkim profesjonalna firma.

 

System fotowoltaiczny to zespół urządzeń, których podstawowym „składnikiem” są panele fotowoltaiczne. W składających się na nie ogniwach słonecznych, zbudowanych z płytek krzemowych, zachodzi proces fizyczny, w uproszczeniu polegający na pobieraniu energii z fotonów pochodzących z promieniowania słonecznego. Powstaje w wyniku tego prąd stały, który następnie musi zostać przekształcony w prąd zmienny wykorzystywany do zasilenia wszystkich urządzeń w domu. Przeistoczyć prąd o napięciu stałym w zmienny pozwala inwerter (falownik), który dodatkowo pełni funkcję monitorującą przepływ energii w systemie. Każda instalacja fotowoltaiczna powinna być odpowiednio chroniona przed skutkami niespodziewanych awarii czy uszkodzeniami, które mogą niekorzystnie wpłynąć na pracę poszczególnych urządzeń, dlatego tak ważny jest, złożony z kilku elementów, system bezpieczeństwa. Zaliczamy do niego różnego rodzaju bezpieczniki, ograniczniki przepięć oraz instalację uziemiającą i odgromową. O jakości instalacji fotowoltaicznej świadczy również jakość wykorzystanych przewodów, które powinny być podwójnie izolowane, odporne na zgięcia, wytrzymałe na niską i wysoką temperaturę oraz promieniowanie UV, a także nie poddające się substancjom chemicznym np. olejom.

Rodzaje montowań fotowoltaiki

Rodzaje montowań fotowoltaiki

Stabilne zamocowanie poszczególnych elementów systemu fotowoltaicznego na wybranej powierzchni jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz przyszłej wydajności paneli. Zadanie to umożliwiają wysokiej jakości, nowoczesne konstrukcje montażowe. Profile wykonane są z aluminium, więc ich cechą charakterystyczną jest lekkość, co zdecydowanie ułatwia montaż systemu tym samym skracając jego czas oraz odporność na korozję. Dzięki mocowaniom fotowoltaicznym można zagospodarować pod panele zarówno skośną powierzchnię dachu, jak i płaski teren gruntu, tak więc zachowanie prawidłowego położenia paneli względem padania promieni słonecznych nie stanowi najmniejszego problemu. Poza tym profile umożliwiają montaż paneli, w zależności od potrzeb, w orientacji poziomej lub pionowej.

Blog Najnowsze artykuły

Starsze wpisy
Cierpliwa i dostosowana do poziomu odbiorcy komunikacja - największe wyzwanie branży OZE
19.10.2021
Cierpliwa i dostosowana do poziomu odbiorcy komunikacja - największe wyzwanie branży OZE

Ponad 600 tysięcy prosumentów - tak obecnie kształtuje się rynek fotowoltaiki w Polsce. Ale OZE to nie tylko pozyskiwanie energii ze środowiska. To obserwacja tego, co dyktuje nam świat, podążanie za dobrymi praktykami, świadome wprowadzanie zmian, ale również wiele wyzwań. O branży, poziomie wiedzy społeczeństwa i trendach rozmawiamy z dyrektorem sprzedaży firmy KENO, Łukaszem Fabiańskim oraz prezesem firmy Sun-Pro, Adrianem Bartosiem.


Z jakimi największymi wyzwaniami mierzy się obecnie według Panów branża OZE?

Adrian Bartoś, prezes Sun-Pro: Dużym problemem jest chaos informacyjny związany z propozycjami zmian chociażby w systemie opustów, straszące klientów hasła “koniec fotowoltaiki w Polsce”, powielanie nieprawdziwych teorii. Każdego dnia nasi specjaliści odbywają spotkania, weryfikując zasłyszane przez klientów opowieści, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

 

Kolejną kwestią jest poniekąd klęska urodzaju - rośnie zainteresowanie hybrydowych rozwiązań dla domów, co wiąże się z dużą eksploatacją ekip montujących fotowoltaikę i pompy ciepła. Wyzwaniem jest planowanie kalendarza, aby klienci mogli jak najszybciej stać się niezależni energetycznie, mając na uwadze najistotniejszy punkt naszej firmy - jakość , a także rekrutacje pracowników z wieloletnim doświadczeniem oraz szkolenia.

 

Łukasz Fabiański, dyrektor sprzedaży KENO: Ten rok jest wyjątkowy w naszej branży. Praktycznie od początku "sezonu" walczymy z brakiem dostępności modułów fotowoltaicznych na sprzedaż i montaż instalacji. Na ten stan rzeczy wpłynęło wiele czynników, jak chociażby okres pandemii COVID, czy wszystkim dobrze znana sytuacja w Kanale Sueskim. Ponadto braki w dostawach krzemu do producentów modułów odcisnęły piętno na cenach komponentów.

 

Na rynku funkcjonuje mnóstwo firm montujących instalacje, posiadających bardzo krótką historię, niewielkie doświadczenie, korzystających z paneli niewiadomego pochodzenia. Co idzie za korzystaniem z produktów znanych na całym świecie producentów?

ŁF: Rynek instalacji fotowoltaicznych z powodu swojej popularności na rynku detalicznym przyniósł mnóstwo firm instalatorskich, dla których ta branża jest ciekawa biznesowo. Najczęściej to właśnie te firmy nie wiążą przyszłości z fotowoltaiką, a pierwsze niekorzystne sytuacje rynkowe zmuszą je do przebranżowienia lub zamknięcia działalności. Dla takich firm najczęstszym argumentem będzie cena, ponieważ nie mają czasu lub środków na to, aby szkolić swoje działy i dokładnie poznać oferowany asortyment. W związku z tym to właśnie u tych podmiotów pojawią się komponenty z "najniższej półki".

 

Dzisiaj dla mnie najważniejszym aspektem przy wyborze wykonawcy oraz asortymentu jest gwarancja. Mam tutaj na myśli nie jej długość, ale wartość, jaką wnosi - kto jej udziela i czy faktycznie za 5, 10, czy 15 lat będą te firmy istniały lub będzie możliwy kontakt z producentem (w przypadku, gdy nie będzie już go na rynku).

 

Kolejne zagrożenie w instalacjach niosą ze sobą komponenty takie, jak chociażby konstrukcja, która jest bardzo ważnym elementem całej układanki. Mało która z firm zwraca uwagę na pochodzenie, jakość i certyfikaty takie, tak jak ten wydawany przez niezależną jednostkę certyfikującą TÜV, który posiada konstrukcja KENO. W sprzedaży parametr obciążalności modułów jest rzadko przekładany na konstrukcje, a w istocie zależy on właśnie od niej. Przy dzisiejszych anomaliach pogodowych te wartości będą istotne, w szczególności, jeśli instalacja ulegnie zniszczeniu. Gdy na miejscu pojawi się rzeczoznawca od ubezpieczyciela, może być już trochę za późno...

 

Jak ten temat wygląda z perspektywy firmy zajmującej się montażem instalacji fotowoltaicznych? Co dla Sun-Pro oznacza współpraca z takim producentem jak KENO?

AB: Bardzo cenimy sobie tę współpracę. Nasza znajomość sięga roku 2013 kiedy rozpoczęliśmy swoją działalność skupioną na kolektorach słonecznych. Ewoluowaliśmy wspólnie wraz z następującymi zmianami na rynku, regulującymi wprowadzenie definicji Prosumenta i rozpoczęcie sprzedaży paneli fotowoltaicznych Niejednokrotnie byliśmy zaskakiwani przez wprowadzane ustawy oraz regulacje. Zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony KENO -  niekwestionowanego lidera wśród dystrybucji asortymentu fotowoltaicznego. Dziś można nazwać naszą współpracę wieloletnią i sprawdzoną w boju na wielu frontach. Wypracowaliśmy sobie miano niezawodnych, rzetelnych, na których można polegać. Uzyskaliśmy status Autoryzowanego Partnera, któremu można zaufać. To właśnie wzajemne zaufanie i doświadczenie daje poczucie bezpieczeństwa wszystkim ze stron.

 

Jakie niebezpieczeństwa czyhają zatem na osoby, które nie przykładają wagi do dobrej jakości komponentów i wolą taniej?

ŁF: Koniec końców, klient może być pozbawiony gwarancji na komponenty, a nawet stracić ważność polisy ubezpieczeniowej na budynek.

 

AB: Klienci nie zdają sobie sprawy na jakie ryzyko narażają siebie i swoich bliskich. W ciągu 8 lat naszej działalności mieliśmy okazję widzieć zadziwiającą kreatywność montażystów, bardzo złe projekty, komponenty wątpliwego pochodzenia, uszkodzone panele i niebezpiecznie wiszące kable. Decydując się na konkretną firmę przy tak poważnej inwestycji, powinniśmy od razu zadać sobie pytanie ile warte jest nasze bezpieczeństwo i czy rzeczywiście powinniśmy na nim oszczędzać. Temat pożarów, który od czasu do czasu pojawia się w dyskusjach dot. fotowoltaiki jest mocno z tym związany. Przyczyną nie jest sama instalacja, a sposób jej montażu, źle dobrane przewody czy brak zabezpieczeń.   

 

Czym powinna być dla klientów informacja, że firma świadcząca usługi m.in. montażu instalacji fotowoltaicznej współpracuje z największymi dystrybutorami systemów?

AB: Bardzo ważna kwestia w obliczu tak wielu funkcjonujących na rynku firm - wiarygodność. Klient wie, że ludzie, z którymi rozmawia wypracowali siatkę kontaktów, zaopatrują się w sprawdzone części z różnych półek cenowych i mogą zapewnić pełne gwarancje. Dodatkowo za taką współpracą idzie dostęp do pełnej bazy wiedzy dotyczącej produktów oraz monitoring nowych technologii wchodzących na rynek, aby proponowane rozwiązania dla klientów były jak najbardziej efektywne. 

 

ŁF: Dla klientów, to przede wszystkim pewność pochodzenia komponentów, dostęp do asortymentu największych oraz najlepszych producentów na świecie. Dystrybutor taki jak KENO, który jest obecny w branży już ponad 13 lat, bardzo mocno przywiązuje uwagę do asortymentu, jaki posiada w ofercie. Oferowane przez nas produkty nie są przypadkowe.

 

Wciąż czytamy krzywdzące branżę OZE komentarze i powielane mity. Skąd wynika niechęć wielu osób do fotowoltaiki i innych tematów związanych z zieloną energią?

ŁF: Jak w każdej branży, również tutaj znajdą się osoby, które absolutnie nie pogodzą się z tym, że świat idzie w konkretnym kierunku, a OZE jest ważnym elementem zapewniającym zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach domowych. Czytając te wszystkie opinie zauważam, że zawsze są one bardzo skrajne. Historia zna takie przypadki, wcześniej mieliśmy zwolenników i przeciwników telefonów komórkowych, a dziś większość, jak nie wszyscy z nich korzystamy. Na szczęście wiele osób patrzy na fotowoltaikę przychylnym okiem, traktując ją jako możliwość wygenerowania oszczędności, czy inwestycję.

 

AB: Rozmawiając z tysiącami klientów wiemy, że głównym problemem jest niewiedza bądź czerpanie jej od osób, którym wydaje się, że się znają. Branża OZE wymaga znajomości zagadnień z zakresu energetyki, ekonomii, budownictwa, umiejętności doboru odpowiednich urządzeń, ciągłego aktualizowania informacji czy obserwację sąsiednich rynków. Nasi specjaliści latami dochodzą do momentu, w którym są gotowi wykorzystywać i przekazywać dalej rzetelną wiedzę. Szkoda, że nie wszyscy chcą z tego korzystać, tym bardziej, że jest to bezpłatne.

 

Często problem tkwi również w zmianie przyzwyczajeń. Od zawsze płaciło się rachunki za prąd, dlaczego mielibyśmy to zmieniać? Jak wspomniał Łukasz, praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia możemy znaleźć przykłady “rewolucji” - porzucenie gotówki na rzecz płatności kartą, elektroniczne wypełnianie i składanie wniosków, czy wymuszone przez pandemię spotkania on-line. Najważniejsze to uświadomić sobie, że Odnawialne Źródła Energii są kolejnym krokiem ku lepszemu.

 

Co możemy zrobić, aby odnawialne źródła energii przestały być postrzegane jako moda dla bogatych, a jako przyszłość, a nawet konieczność?

AB: Cierpliwie rozmawiać w sposób dostosowany do odbiorcy, przedstawiać konkretne liczby, które mówią same za siebie. Nowi, wyposażeni w rzetelną wiedzę prosumenci pociągną za sobą kolejnych.

 

ŁF: Ważną rolę stanowi tutaj edukacja. Kiedyś samochód też był dobrem, na które stać było nielicznych, dzisiaj często rodziny posiadają 2, a nawet więcej aut w rodzinie. Fotowoltaika ma tę zaletę, że stanowi inwestycję, która się zwraca, podczas gdy wszystkie inne instalacje w budynku przynoszą straty materialne.

 

Dokąd zmierza rynek OZE? Jakie trendy widzimy na horyzoncie?

ŁF: Zauważalne jest zwiększone zainteresowanie rozwiązaniami hybrydowymi, czyli takimi, w których występuje magazyn energii działający jako zasilanie awaryjne, czy zwiększenie auto-konsumpcji. Kolejnym trendem który pojawił się w branży jest coraz częstsze łączenie instalacji PV ze zmianą źródła ogrzewania w postaci pompy ciepła.

 

AB: Jak wspomniałem, coraz częściej spotykamy się z chęcią inwestycji w fotowoltaikę i pompę ciepła. Niektórzy od razu decydują się na takie rozwiązanie, inni dokonują rozbudowy instalacji, zmieniając sposób ogrzewania budynku i wody z natury. Sygnały o proponowanych zmianach w systemie opustów skłoniły również do refleksji nad samodzielnym magazynowaniem nadwyżek wyprodukowanej energii. Obecnie pracujemy również nad kilkoma realizacjami carportów.

 

Czytaj więcej
Fotowoltaika i pompa ciepła - remedium na duże rachunki
14.10.2021
Fotowoltaika i pompa ciepła - remedium na duże rachunki

Rynek fotowoltaiki rośnie w siłę. Nic dziwnego. Ekologiczne podejście do życia nie powinno być dziś opcją, a obowiązkiem. Nie wierzysz w informacje o kryzysie klimatycznym, uwierzysz na pewno swoim rachunkom. A te maleć nie będą.

Jednak instalacja paneli fotowoltaicznych to nie wszystko. Rozwiązaniem idealnym bazującym na odnawialnych źródłach energii jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła.

 

Fotowoltaika to jedno z najlepszych rozwiązań na obniżenie kosztów za energię. Najprościej mówiąc, panele zamontowane np. na dachach domów pozyskują energię ze słońca, tym samym umożliwiają darmowe zasilane wszelkich urządzeń elektrycznych, z których korzystamy na co dzień.

 

Pompa ciepła to urządzenie, które pozyskuje energię cieplną zgromadzoną w gruncie, wodzie i powietrzu w celu ogrzania pomieszczenia i wody użytkowej, latem by pełnić funkcję klimatyzatora. Energię z otoczenia pozyskuje na poziomie 75-80%, pozostałe 20-25% z prądu. Nie ma zatem lepszego rozwiązania jak pobieranie go z instalacji fotowoltaicznej.

 

Jakie korzyści przyniesie wykorzystanie tych dwóch urządzeń? 

  • oszczędności w domowym budżecie na poziomie 90% rocznych wydatków - uniezależnienie od podwyżki cen prądu
  • spokój na lata - fotowoltaika i pompy ciepła mają długą żywotność, nie ma zatem obawy (jak w przypadku kotłów) o częste wymiany sprzętu, a w efekcie uszczuplanie swoich finansów
  • maksymalizacja bieżącego zużycia energii - zgodnie z przepisami, nadmiar wytworzonego prądu, który oddany zostanie do sieci elektroenergetycznej można odebrać - w zależności od mocy instalacji - w 70-80%. Za magazynowanie energii trzeba zapłacić operatorowi, dlatego ważne jest dążenie do wykorzystywania energii z instalacji PV na bieżąco, w czym pomaga pompa ciepła
  • prosty montaż i wygodna obsługa urządzeń
  • dofinansowanie - inwestycje w OZE podlegają dofinansowaniu ze środków unijnych. Prosumenci mogą skorzystać m.in. z programu Czyste Powietrze, do którego trwa ciągły nabór oraz z programu Mój Prąd, który miał już 3 edycje, a planowana jest kolejna
  • dbałość o środowisko naturalne - wyeliminowanie emisji szkodliwych substancji


Zdecydowałem się, na co zwrócić uwagę?

Pozwolimy sobie zacząć od wyboru doświadczonej, wiarygodnej i rekomendowanej firmy. Ponad 70% podmiotów w branży fotowoltaicznej posiada historię zdecydowanie krótszą niż rok. Ryzykowne zatem będzie powierzenie takiej inwestycji komuś, co do kogo nie ma pewności. Aby uniknąć przykrych sytuacji w przyszłości, warto wiedzieć z kim rozmawiać. My jesteśmy na rynku już 9 lat, a w swoim portfolio mamy tysiące zadowolonych klientów.

 

Po wyborze firmy należy właściwie obliczyć dobór odpowiedniej mocy fotowoltaiki. W tym przypadku pod uwagę weźmiemy ilość zużywanego w ciągu roku prądu, dostępną powierzchnię wymaganą do zamontowania paneli fotowoltaicznych, warunki techniczne określające możliwość podłączenia do sieci, całkowity koszt takiej inwestycji. W przypadku wyboru pompy ciepła istotne będą parametry techniczne, wyposażenie, funkcjonalność oraz doświadczenie producenta. 

 

Są to informacje, których klienci nie mają obowiązku wiedzieć, dlatego kluczowi są tu przeszkoleni doradcy, którzy poprowadzą “za rękę” i udzielą kompetentnej pomocy w doborze właściwej konfiguracji sprzętu.

 

Ile kosztuje taki zestaw?

Nie zaskoczy chyba nikogo odpowiedź: to zależy. Cena uzależniona jest od wielu czynników. Najczęstszym zdaniem, które słyszymy podczas spotkań z klientami jest: “aby było tanie i dobre”. Przyjmujemy to ze zrozumieniem, dlatego najlepsze co możemy zarekomendować to znalezienie złotego środka - inwestycja w duet, aby uniknąć kosztów i stresów związanych z zakupem i montażem oddzielnych urządzeń.

 

Dlatego zapraszamy do kontaktu i darmowej wyceny inwestycji. Nasz zespół pomaga sprawnie przejść przez drogę formalno-prawną przy przyłączaniu instalacji oraz pomaga pozyskać środki wsparcia z różnych instytucji.

 

Jak widać fotowoltaika i pompa ciepła to bezkonfliktowy i ekologiczny duet. Nie bez powodu decyduje się na niego coraz więcej mieszkańców domów. Świadomość ekologiczna społeczeństwa w temacie odnawialnych źródeł energii rośnie, ale głównym motywatorem zmian będzie - nie oszukujmy się - zredukowanie kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Bo po co płacić więcej, jak można płacić mniej.

 

Czas najwyższy zaakceptować fakt, że energia słoneczna to paliwo XXI wieku począwszy od samochodów, przez ciepło w domu na inteligentnym zarządzaniu wszelkimi funkcjonalnościami kończąc. Tak, jak w branży IT, tak w OZE czeka nas ciągły rozwój i zmiany w znaczeniu cywilizacyjnym.

Czytaj więcej
Fotowoltaika i pompa ciepła - czy to tylko moda?
13.09.2021
Fotowoltaika i pompa ciepła - czy to tylko moda?

Coraz częściej słyszymy o połączeniu inwestycji w fotowoltaikę z pompą ciepła. Dlaczego rzeczywiście ma to sens?

 

Zobacz:

 

Osoby zainteresowane niezależnością energetyczną zapraszamy do kontaktu:

www.sunpro.com.pl/kontakt

tel. 530 290 029

Czytaj więcej

Nasi Partnerzy

Zainteresowała Cię nasza oferta? Porozmawiajmy - to nic nie kosztuje

Jestem świadomy/a przysługującego mi prawa do wycofania zgody. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych osobowych, dostępne są w Polityce Prywatności.

Szybki kontaktDane firmy

ul. Kartuska 354A,
80-125 Gdańsk

+48 530 290 029

biuro@sunpro.com.pl