Instalacje PV - co to jest?

Wytwarzanie prądu bez ingerencji w środowisko naturalne - tego nie zagwarantują konwencjonalne źródła pozyskiwania energii elektrycznej, które podczas procesu produkcji generują ogromne ilości zanieczyszczeń. Odpowiedzią na te działania są nowoczesne urządzenia wykorzystujące siły przyrody i zaliczamy do nich m.in. instalacje PV fotowoltaiczne, pozyskujące energię pochodzącą ze Słońca. Moduły krzemowe będące jednym z elementów systemu, pochłaniają promieniowanie słoneczne i dostarczają prąd, który może zostać wykorzystany w domu, rolnictwie czy przemyśle.

Instalacje PV fotowoltaiczne Gdańsk

Fotowoltaika PV, jeżeli jest we właściwy sposób przygotowana do eksploatacji, będzie źródłem wystarczającej ilości prądu, która pokryje w pełni zapotrzebowanie na ten rodzaj zasilania. Wymogiem jest instalacja systemu według ścisłych wytycznych, więc najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonej w tym zakresie i działającej kompleksowo firmie. Panele PV, wraz z całym oprzyrządowaniem, będą pracować najbardziej wydajnie, nawet w pochmurne dni, gdy zostaną zamontowane w odpowiednim miejscu i we właściwy sposób. Z tego względu bardzo ważna jest analiza terenu – wielkość dostępnej przestrzeni, jego ukształtowanie i oszacowanie stopnia zacienienia. Na panele PV musi padać jak największa ilość światła słonecznego, dlatego też należy je ustawić m.in. pod odpowiednim kątem. Zespół fachowców zadba również o solidną konstrukcję mocującą poszczególne moduły na dachu lub gruncie – stabilną, wytrzymałą i odporną na korozję.

Elementy instalacji PV

Czerpanie prądu z darmowego źródła jakim jest Słońce odbywa się poprzez panele fotowoltaiczne, które wykonane są z połączonych szeregowo ogniw krzemowych. Wysokiej jakości, nowoczesne panele są niezwykle wytrzymałe m.in. dzięki zastosowanej folii oraz trwałej obudowie nie poddają się niekorzystnym warunkom pogodowym np. opadom gradu. Fotowoltaika PV to układ, który składa się z niewielu elementów i nie posiada żadnych części ruchomych oraz mechanizmów. W związku z tym instalacje PV nie wytwarzają męczących wibracji i hałasu, są zupełnie bezpieczne dla pobliskiego otoczenia.

Komponentem instalacji fotowoltaicznej, odpowiedzialnym za monitorowanie całego procesu konwersji energii słonecznej na prąd jest inwerter (falownik). Jego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego na zmienny, a więc takiego, który wykorzystywany jest do uruchomienia urządzeń znajdujących się w każdym domu. Jego niezwykle istotną funkcją jest śledzenie pracy całego systemu, na podstawie zgromadzonych danych można oszacować osiągnięte oszczędności.

Nieodłączną częścią systemu fotowoltaicznego są różnego rodzaju zabezpieczenia, które chronią poszczególne elementy przed niespodziewanymi usterkami. Dzięki wprowadzonym bezpiecznikom, rozłącznikom czy ogranicznikom przepięć można mieć pewność, że np. w przypadku uszkodzenia jednego elementu systemu, pozostałe pozostaną nienaruszone. Warunki bezpieczeństwa powinny być również zastosowane w przypadku okablowania umożliwiającego przepływ prądu między poszczególnymi elementami systemu fotowoltaicznego. Przewody instalacji znajdujące się na zewnątrz muszą być bardzo wysokiej jakości i odporne na obciążenia, różnice temperatur oraz działanie czynników pogodowych, takich jak wilgoć czy promieniowanie UV.