Ceny energi elektrycznej - zmianyna przestrzeni lat

Spoglądając na rachunek za prąd łapiesz się za głowę, bo uświadamiasz sobie ile dodatkowych opłat, poza rzeczywistym zużyciem energii, musisz uregulować? Jakby tego było mało, zjawiskiem, które również nie oszczędza domowego budżetu, są podwyżki - wszyscy je dobrze znają. Kiedy poddamy analizie kilka ostatnich lat, zaobserwować można doskonale widoczny, regularny wzrost cen za energię elektryczną. Dla dokładnego zobrazowania tego procesu przedstawiamy dane, które pozwoliliśmy sobie zaczerpnąć ze strony www.pieniadzepodkontrola.pl:

  • 2001 – 0,36 zł/kWh,
  • 2004 – 0,41 zł/kWh,
  • 2007 – 0,45 zł/kWh,
  • 2010 – 0,55 zł/kWh,
  • 2013 – 0,58 zł/kWh,
  • 2016 – 0,56 zł/kWh.

Obecnie cena prądu dla gospodarstw domowych za taryfę całodobową wynosi 0,55 zł za 1kWh. Oczywiście jest to kwota średnia, ponieważ ceny energii są różne, w zależności od regionu Polski oraz przypisanego do danego obszaru dostawcy. Jeżeli niepokoi Cię wzrostowa tendencja cen prądu, zastanów się nad inwestycją w instalacje fotowoltaiczne. Wyprodukujesz prąd we własnym zakresie i mimo tego, że poniesiesz koszt zakupu oraz montażu systemu, to w niedalekiej przyszłości inwestycja się zwróci i zyskasz niezależność energetyczną, a także finansową.

Tradycyjne sposoby pozyskiwania energii elektrycznej

Paliwem zużywanym w procesie wytwarzania energii elektrycznej tradycyjnymi metodami jest węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa, gaz ziemny oraz uran. Konwencjonalna produkcja energii opiera się, więc na wykorzystaniu naturalnych pokładów, które są nieodnawialne lub proces ich odbudowy będzie trwał wiele lat. Pozyskiwanie prądu w sposób tradycyjny przyczynia się do poważnej degradacji środowiska, a więc niszczenia krajobrazu przez proces wydobywczy surowców, szybkiego ubywania pokładów czy spadku jakości powietrza w wyniku wydostających się do atmosfery zanieczyszczeń, będących ubocznym produktem spalania paliw.

Alternatywna produkcja prądu

Wymienione wyżej konsekwencje przyczyniły się do szukania bezpiecznych, proekologicznych rozwiązań pozyskiwania prądu i rozwoju OZE, a więc Odnawialnych Źródeł Energii. Coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie niekopalnych źródeł w celu wytwarzania energii elektrycznej, w tym m.in. promieniowania słonecznego. Wzrost świadomości ekologicznej sprawia, że coraz częściej widzimy pojawiające się na prywatnych posesjach nowoczesne urządzenia - instalacje fotowoltaiczne, które pomagają pozyskiwać tzw. „czystą energię”.

Ogniwa krzemowe połączone w moduły zwane panelami fotowoltaicznymi przekształcają bezpośrednio energię słoneczną w prąd i jest to tzw. konwersja fotowoltaiczna. Panele są sposobem na łatwe pozyskanie darmowej energii, która pochodzi z ogólnodostępnego źródła - Słońca i wytworzenie jej w ilości zaspokajającej indywidualne potrzeby. Ogromnym atutem fotowoltaiki jest wolny od zanieczyszczeń proces produkcyjny.