Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Na pewno przejeżdżając przez niejedno miasto zauważyłeś coraz częściej pojawiające się panele osadzone na dachach domów. Być może wtedy zastanawiałeś się czy takie rozwiązanie byłoby dobre i dla Twojego gospodarstwa. Skala instalowanych systemów solarnych zadziwia i jest argumentem potwierdzającym, że warto w nie zainwestować. Dzięki energii pochodzącej ze słońca i przetworzeniu jej przez instalacje fotowoltaiczne, możesz nawet w całości pokryć zapotrzebowania na energię elektryczną.

Fotowoltaika - co to jest i jak działa?

System fotowoltaiczny (PV) składa się z modułów, które tworzą mniejsze ogniwa. Podstawą ich budowy jest krzem, będący półprzewodnikiem. To on pochłania fotony światła słonecznego, powoduje ruch elektronów, co z kolei prowadzi do powstawania prądu. Ze względu na sposób przygotowania krzemu pod panele, wyróżnia się ogniwa monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Elementami jakie wchodzą w skład budowy modułu fotowoltaicznego są także: rama aluminiowa, szyba hartowana, folia EVA o bardzo wysokiej wytrzymałości, folia elektroizolacyjna oraz puszka przyłączeniowa. Częścią systemu jest również inwerter fotowoltaiczny, który przekształca wytworzony przez panele prąd stały na prąd zmienny, którym zasilane z kolei są wszystkie urządzenia znajdujące się w domu.

Panele fotowoltaiczne - gdzie montować?

Z oczywistych względów najlepszym miejscem montażu instalacji solarnej jest to o największym stopniu nasłonecznienia. Może to być połać dachu, bez względu na to jakim materiałem jest pokryta, bądź powierzchnia gruntu. Na ilość wytworzonej energii wpływają czynniki, takie jak:

  • kąt nachylenia modułu,
  • kierunek, w którym usytuowane są panele.

Jeżeli posiadasz dom z dachem, którego kąt nachylenia wynosi 30-35° możesz liczyć na największe zyski energetyczne. Stopień nachylenia jest ważny nie tylko z racji ilości produkowanej energii, ale wpływa także na zjawisko samooczyszczania paneli np. pokrywy śniegowej podczas zimy. Minimalna wartość nachylenia powinna wynosić 10°, dlatego koniecznie należy zastosować dodatkowe rozwiązania konstrukcyjne, by w razie potrzeby zwiększyć kąt do wymaganych wartości.

Kolejnym aspektem, który nie może zostać pominięty podczas instalacji paneli fotowoltaicznych to kierunek, czyli położenie względem najbardziej dogodnej strony świata. Będzie nią wystawa południowa, ze względu na największe nasłonecznienie. Opcjonalnie można zdecydować się na stronę zachodnią lub wschodnią, jednak wówczas ilość wytworzonej energii będzie mniejsza.

Co lepsze panele fotowoltaiczne czy solary?

Wybierając odnawialne źródła energii, musisz zastanowić się przede wszystkim, na czym zależy Ci najbardziej – na uzyskaniu oszczędności w zakresie energii elektrycznej czy też na ogrzewaniu domu jak najmniejszym kosztem. W zależności od celu jaki ma spełniać instalacja solarna, wybierzesz panel fotowoltaiczny, do uzyskania prądu zasilającego sprzęt w Twoim domu lub kolektor słoneczny, do podgrzania wody lub wspomagania centralnego ogrzewania.

Rozwiązania tego typu są chętnie wybierane nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. Ku nim skłaniają także względy ekologiczne i korzystny wpływ na środowisko - pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć przenikanie do atmosfery zanieczyszczeń np. pyłów. Dodatkową zachętą, która może skłonić do decyzji o zakupie systemów solarnych jest możliwość uzyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w formie pożyczki. Jeżeli nie dysponujesz całą kwotą potrzebną do montażu instalacji, możesz złożyć wniosek o wsparcie finansowe.

Panele fotowoltaiczne, a pompa ciepła?

Ciekawym pomysłem jest łączenie różnych rozwiązań z zakresu ekologicznego pozyskiwania energii np. wspomaganie pomp ciepła fotowoltaiką. Czym jest pompa ciepła? To urządzenie, które pozyskuje energię cieplną zgromadzoną w gruncie, wodzie i powietrzu, wykorzystujące m.in. procesy parowania i skraplania. Elementem składowym pomp ciepła jest sprężarka, którą można z powodzeniem zasilić energią elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych.