Jak otrzymać dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych?

Inwestowanie w odnawialne źródła energii to trend zyskujący coraz większe zainteresowanie. Warto mieć świadomość, że choć przynoszące z biegiem czasu znaczne oszczędności, to takie rozwiązania nie należą do najtańszych. Podobnie jest w przypadku instalacji, za pomocą której pozyskuje się energię pochodzącą ze słońca. Mowa o panelach fotowoltaicznych, urządzeniach nowoczesnych, ekologicznych i wygodnych, jednak czy na każdą kieszeń? Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem takiego systemu dla swojego domu, ale to dla Ciebie zbyt duży jednorazowy wydatek, pamiętaj, że masz możliwość skorzystania ze wsparcia w formie dofinansowania.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych?

Montaż instalacji fotowoltaicznej, ma ogromny wpływ na stan środowiska – oczywiście jak najbardziej pozytywny. Dzięki niej zostaje ograniczona emisja zanieczyszczeń do atmosfery np. pyłów, będących skutkiem nieodpowiedniego ogrzewania domów. Właściciele jednorodzinnych gospodarstw domowych, którzy zdecydowali się na zakup odnawialnego źródła energii, mogą starać się o jego dofinansowanie, dzięki czemu skala pojawiających się na prywatnych posesjach tego typu ekologicznych inwestycji na pewno wzrośnie.

W tym celu należy złożyć wniosek, jednak pamiętaj, że jest to możliwe tylko wtedy, gdy ogłoszony zostaje ich nabór przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Obecnie można zgłaszać wnioski w ramach, uruchomionego w poprzednim roku, programu „Czyste powietrze”. W zależności od województwa jakie zamieszkujesz, składasz wniosek do odpowiedniego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozpatrywane są na bieżąco i przyjmowane są w formie elektronicznej bądź papierowej.

Dotacja czy pożyczka – co otrzymam decydując się na panele fotowoltaiczne?

Program daje możliwość otrzymania dofinansowania do urządzeń i materiałów związanych z termomodernizacją budynku, warto jednak wiedzieć, że istnieją różne formy wsparcia. W zależności od tego co chcecie wymienić w swoim domu przydzielona zostaje dotacja lub pożyczka. Bezzwrotną pomocą finansową, czyli dotacją, objęta jest wymiana starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne urządzenia np. pompy ciepła, różnego rodzaju kotły czy przyłącza.

Jednak co w przypadku kolektorów słonecznych? Decydując się na ich zakup możecie liczyć wyłącznie na pożyczkę, co oznacza, że otrzymane środki pieniężne będziesz musiał zwrócić w określonym czasie. Ta forma finansowania dotyczy zarówno budynków jednorodzinnych istniejących, jak i nowo budowanych. Na zakup kolektorów słonecznych można pozyskać nawet do 8.000 zł, a otrzymaną kwotę należy przeznaczyć na działania związane z:

  • zakupem całego systemu kolektorów słonecznych,
  • wykonaniem usługi montażu instalacji.

Panele fotowoltaiczne, na które chcesz otrzymać dofinansowanie muszą spełniać odpowiednie wymogi. Rozpatrzeniu podlegają urządzenia posiadające certyfikat zgodności z właściwymi normami. Zakres finansowania obejmuje kolektory słoneczne których minimalna moc wynosi 10 kW. Warto wiedzieć także, że inwestycja w system solarny nie może przekraczać 53 tys. zł, natomiast minimalny koszt projektu to 7 tys. zł.

Chcesz przyczynić się do poprawy jakości powietrza i zakupić panele fotowoltaiczne z dofinansowaniem? Jeżeli szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania dotyczące pozyskania środków na ich zakup i montaż, nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji i chętnie pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.