To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, a odpowiedź na nie jest uzależniona od kilku czynników, które omówimy w poniższym artykule.
Podstawowym czynnikiem jest sama kwota inwestycji. Jest ona uzależniona od wybranego sprzętu oraz pokrycia dachowego. Przekrój cenowy sprzętu i usług związanych z fotowoltaiką jest ogromny. Jeszcze większy jest przekrój jakości na rynku, zarówno sprzętu jak i ekip montażowych.1. Koszt inwestycji

Jest on uzależniony od wybranego sprzętu oraz konstrukcji montażowej. Przekrój cen sprzętu jest ogromny... Instalację 5 kWp możemy mieć już za 20 tys. zł na najtańszym sprzęcie, zamontowanym przez "podwórkową ekipę", lub za 30 tys. zł przy sprzęcie renomowanych producentów zamontowanym przez profesjonalistów. Można się łatwo domyślić, że 5 kWp zakupione za niższą kwotę, zwróci się szybciej niż zestaw o tej samej mocy kupiony o 10 tys. zł drożej. Jak to w życiu bywa... trzeba znaleźć złoty środek. Nie ma sensu zbyt mocno oszczędzać na inwestycji ale nie ma sensu też przepłacać, więc każdy inwestor musi podjąć decyzję która będzie dla niego najlepsza.

  1. Najczęściej stosowane konstrukcje montażowe są dedykowane do dachów skośnych pokrytych dachówką lub blachodachówką. Instalacje na tego typu konstrukcjach zwracają się najszybciej.
  2. Konstrukcja montażowa na dach płaski jest nieco droższa niż na dach skośny ale za to możemy zamontować panel w idealnej orientacji i pod idealnym kątem do słońca, co rekompensuje wydatek na dodatkową konstrukcję, a inwestycja może zwrócić się równie szybko jak na dachu skośnym.
  3. Na gruncie spotkamy się z podobną sytuacją jak na dachu płaskim. Większy wydatek na konstrukcję montażową zwraca się dzięki idealnemu ustawieniu paneli do słońca.


2. Orientacja względem słońca

Ważnym czynnikiem dla zwrotu z inwestycji jest ilość mocy uzyskiwana z modułów fotowoltaicznych. Domy które mają połać dachową skierowaną na południe lub z niewielką odchyłką na wschód lub zachód, mogą liczyć na największe uzyski i najszybszy zwrot z inwestycji.
Jeśli inwestor nie dysponuje południowym dachem lub połacie dachu skierowane są na wschód i zachód, to nadal nie musi on rezygnować z inwestycji. Musi się jednak liczyć z tym, że produkcja energii będzie o około 5 - 8 % niższa i co za tym idzie zwrot z inwestycji nastąpi nieco później ale są, to minimalne różnice więc okres zwrotu z inwestycji nadal może być dla inwestora bardzo atrakcyjny.

3. Cena prądu

To czynnik który również ma kolosalne znaczenie dla okresu zwrotu z inwestycji. W odróżnieniu od wszystkich poprzednich czynników, akurat ceny prądu nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Możemy zakładać, że co roku wzrośnie ona o 10% od aktualnej ale jeśli za 2 lata zaskoczą nas większe podwyżki cen prądu... np. o 40%, to okres zwrotu z inwestycji bardzo się skróci. To paradoksalna sytuacja ale właściciele elektrowni słonecznych cieszą się z podwyżek cen prądu, bo dzięki nim inwestycja w elektrownię jeszcze szybciej się zwraca.

4. Benefity
  1. Dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znacznie skracają czas w którym zwraca się inwestycja w fotowoltaikę. Największym hitem ostatnich miesięcy okazał się program "Mój Prąd" w ramach którego każdy inwestor decydujący się na zamontowanie własnej elektrowni słonecznej dostaje dofinansowanie w kwocie 5000 zł.
  2. Ulga na termomodernizację budynku daje możliwość odzyskania nawet 9000 zł. Taka kwota również przyspiesza zwrot z inwestycji.
Uwzględniając powyższe benefity oraz rynkowe ceny można stwierdzić, że przeciętny zwrot z inwestycji w instalację fotowoltaiczną w 2020 roku oscyluje pomiędzy 4 - 7 lat.

Trzeba jednak pamiętać, że każda instalacja jest inna i każda ma swój indywidualny okres zwrotu. Przy doborze komponentów oraz obliczaniu rentowności, warto wesprzeć się fachową poradą kogoś, kto przeprowadził już kilkadziesiąt lub kilkaset takich inwestycji. Dobre doradztwo i solidny montaż, to cechy rozpoznawcze firmy Sun Pro, warto skontaktować się z doradcą klikając tutaj.