Ile prądu wytworzy system fotowoltaiczny?

Żyć ekologicznie i oszczędnie – to trend, którym podąża coraz większe grono ludzi, a panele fotowoltaiczne dają takie możliwości. Jednak to, jak bardzo uda się ograniczyć wydatki na prąd, dzięki tego typu instalacji, zależy od ilości wytworzonej energii, a wpływ na to ma kilka znaczących czynników. Należą do nich:

  • stopień nasłonecznienia,
  • ilość modułów fotowoltaicznych,
  • kąt nachylenia,
  • rozmiar paneli,
  • moc i sprawność (wydajność) instalacji.

Warunki pogodowe są zmienne, więc nie ma możliwości określenia dokładnej ilości energii, którą dostarczy nam instalacja złożona z modułów fotowoltaicznych, a więc cena kwh może być podana jedynie w przybliżeniu. Poza tym liczy się także ilość wykorzystanych modułów oraz ich rozmiar, co z kolei uzależnione jest od przeznaczonej pod instalację powierzchni np. dachu bądź na ziemi w przypadku instalacji wolnostojącej. Oczywiście, im więcej paneli, tym lepiej - wytworzą więcej energii, więc poziom satysfakcji dotyczący oszczędność będzie wysoki. Chcąc uzyskać jak najwięcej prądu ze słońca nie zapominajmy również o właściwym kącie nachylenia paneli - dla kierunku południowego będzie to 35°.

Przyjmując, że wykorzystujemy instalację solarną o mocy 1000 Wp (moc maksymalna), w ciągu roku jesteś w stanie wytworzyć ok. 950-1025 kWh. Wartość ta podawana jest z uwzględnieniem standardowych warunków testowych (STC). Pod tym tajemniczym stwierdzeniem kryją się idealne warunki atmosferyczne, w których testowane są panele tzn. gdy natężenie światła słonecznego wynosi 1000W/m2, natomiast temperatura ogniw 25°C. Średnio jeden zainstalowany panel ma moc 250-360 Wp, natomiast ilość prądu wytworzonego przez cały system fotowoltaiczny, w zależności od tego ile paneli zainstalujemy, mieści się w przedziale 3000-5000 kWh w skali roku. Aby oszacować, oczywiście w przybliżeniu, to ile zaoszczędzisz pieniędzy na energii ze słońca, musisz znać cenę 1kWh energii dostarczanego z sieci, która jest różna w zależności od regionu kraju.

Co zrobić z nadwyżką energii elektrycznej?

Często zdarza się tak, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych przydomowa elektrownia słoneczna wytworzy więcej prądu niż zakładałeś. Co wtedy? Nadwyżki wyprodukowanej energii nie przepadają, ponieważ naddatek przekazywany jest dystrybutorom energii. W celu nadzorowania ilości energii wysyłanej do elektrowni publicznej oraz jej odbierania w ciągu roku, montowany jest licznik dwukierunkowy. Warto wiedzieć o także o istnieniu tzw. systemu opustów, który szczegółowo określa ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), wówczas trzeba się liczyć z tym, że wróci do Ciebie okrojona ilość energii, bo 80% tej, która została przekazana.